• amazonda-dukkan-acmak-propars.jpg

  Amazon’da Satış Yapmak ve Amazon’da

  Mağaza Açmak İçin Rehber Bilgiler

 • cesmede-yazlik-amazonda-dukkan-propars.jpeg

  Amazon'da bir dükkan, Çeşme'de bir yazlık

 • e-fatura-yanlis-bilinenler-propars.png

  E-Fatura Hakkında Yanlış Bilinen 11 Gerçek

Amazon'da Satış Yapmak ve Amazon'da Mağaza Açmak

Yazar Propars 20 Ekim 2017 Cuma 14:15:17 EET

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon'da satış yapmak istiyorsanız mutlaka sonuna kadar okuyun.

 

Amazon.com tüm dünyada  başarısını kanıtlamış uluslararası çalışan bir e-ticaret sitesi. E-ticaretin başarı hikayelerinde her zaman ilk beşe giren Amazon.com, yatırım yapmak için oldukça isabetli bir site ve Amazon'da satış yapmak birçok açıdan mantıklı. Kısaca sıralarsak:
 • Amazon.com e-ticaret sitelerinde dünya sıralamasında en başta geliyor.
 • Amazon'da mağaza açmak, en yakın rakip e-ticaret sitesinden 5 kat daha popüler bir pazarda mağaza açmakla eşdeğer tutuluyor.
 • Amazon'da mal satmak son derece kolay.
 • Amazon'da satış yapmak o kadar verimli ve güvenlidir ki, dünyanın birçok yerinde ürün zenginliği ve güvenilirliği açısından ilk bakılan site Amazon.com'dur.
 • Amazon komisyon oranları verdiği hizmet düşünüldüğünde oldukça makul.
 

Amazon'da Satış Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Amazon'da mal satmak için izlenen adımlar basitçe şöyle:
 1. Ürününüzü Amazon.com'un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
 2. Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon'da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
 3. Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
 4. Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
 5. Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.

Ana hatlarıyla Amazon'da satış yapmak için takip etmeniz gerekenler bunlardır. Fakat Amazon'da mal satmak  ve Amazon'da mağaza açmak  için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızın devamında bu bilgileri görselleriyle sizin için hazırladık.

 

Propars'ı Ziyaret Et

 

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon'da satış yapmak için ilk yapmanız gereken, satıcı hesabı yani seller account açmaktır. Profesyonel olarak satış yapmak ve Amazon'da dükkan açmak için normalde kullandığınızdan farklı bir hesap açmanız gerekmektedir. Seller account açmak için  bu linke tıklayabilirsiniz. amazonda, dükkan, açmak
Amazon'da mal satmak Seller Central aracılığı ile ürünlerinizin listelenmesi, siparişlerinizin yönetilmesi, alıcılar ile iletişime geçilmesi, satıcı performansının raporlanması gibi çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Hesaba giriş yaptıktan sonra Seller Central arayüzündeki sekmeleri keşfetmeniz sizin için yararlı olacaktır. Başlangıçta dil farkı ve çeşitlilik olarak karışık gözükebilir fakat bu arayüzün birçok özelliğini kullanmayacaksınız. Temeli öğrendiğiniz zaman, Amazon'da satış yapmak için çok da fazla bilgiye ihtiyaç olmadığını siz de göreceksiniz. Amazon'da mal satmak için işinizi kolaylaştıracak, Propars gibi Türkçe yazılımlar da mevcut. Bunu yazımızın sonunda işleyeceğiz. Seller Central'a üye olduktan sonraki adım, isabetli bir satış planı belirlemektir.

Propars'ı Ziyaret Et

 

Amazon'da, dükkan, açmak

 

Amazon'da Satış Yapmak için Satış Planı

Satıcı üyeliği sırasında Amazon size iki seçenek sunar. Bunlar Professional ve Indivudial şeklindedir yani Profesyonel ve Bireysel. Profesyonel hesapta sattığınız ürün sayısından bağımsız olarak aylık 39.99 USD sabit ücret ödersiniz. Geniş bir ürün yelpazeniz varsa bu satış yöntemi çok daha mantıklıdır. Bireysel hesapta ise herhangi bir abonelik ücreti yoktur lakin satış başı 0.99 USD komisyon ödersiniz. Son olarak profesyonel hesapta, satış ve kargolama ile alakalı çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağınızı bilmekte yarar var. Peki bu ürünleri nasıl kargolayacaksınız?

Amazon'da Mal Satmak İçin Kargolama Seçenekleri

Amazon.com'da satış yapmak ve kargolamak için tercih edebileceğiniz çeşitli kulvarlar var. Bunları kısaca açıklarsak:
 • a) FBA: Bu yöntemde ürünlerinizin alıcıya ulaştırılması tamamen Amazon'a aittir. Amazon'dan satış yapmak için kargo sürecini dert etmeden ilerleyebilirsiniz. Bu seçeneğin ücretlendirilmesi işgal ettiğiniz depo alanına ve yaptığınız satışlara göre değişmektedir. FBA ile ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Amazon, ürün, satmak, dükkan, açmak
 • b) Merchant Fulfill:  Amazon'da satış yapmak için bu yöntemi tercih ederseniz, FBA için ödediğiniz ekstra ücretlendirmeleri ödemezsiniz fakat taahüt ettiğiniz zaman içerisinde ürünü alıcıya kargolamak sizin sorumluluğunuzda olur.
 • c) Amazon Direct: Ürünlerinizi direkt olarak Amazon'a satarsınız ve Amazon.com'un tedarikçisi olursunuz. Böylece herhangi bir kargo süreci ile muhattap olmazsınız.

Amazon'da Mal Satmak için Doping: Amazon Exclusives Programı

Amazon.com ücret karşılığında satıcıların bilinirlik, pazarlama ve satış olarak yararlanabileceği çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetleri Amazon Exclusives yani Amazon Seçkinleri olarak adlandıran Amazon.com'un, bu serviste verdiği hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:
 •  Ürününüzün keşfedilebilir olmasına olanak verir.
 • Amazon'un özel olarak sunduğu e-mailing, promosyon, video, content marketing gibi pazarlamada öne çıkartacak özelliklerine erişim sağlar.
 • Markanızın daha titiz bir şekilde korunmasını garanti altına alır.
 • FBA yöntemini aktif olarak kullanmanıza olanak verir.
Amazon'da mal satmak için Exclusive üye olmak isterseniz, kategori başı %5 komisyon ödersiniz. Amazon Exclusives ile alakalı ayrıntılı bilgiyi bu linke tıklayarak edinebilirsiniz.
amazonda satış yapmak

 

Propars'ı Ziyaret Et

 

Amazon Komisyon Oranları

Çeşitli satış stratejileri izleyebileceğiniz Amazon'da komisyon oranları da sattığınız ürüne ve tercih ettiğiniz stratejiye göre değişmektedir.

Amazon'da Satış Yapmak İçin Eğitim Almak

Amazon.com bünyesinde satış yapmak isteyen satıcılara ve tedarikçilere ücretsiz eğitim verebilmektedir. Tek başınıza anlamak için İngilizce bilmeniz ve çaba göstermeniz gerekse de, lüzum olduğuna başvurabileceğiniz ve Amazon'da satış yapmak gibi konularda başvurabileceğiniz bir kaynak olarak, bu hizmeti bilmenizde yarar var. Amazon'un ücretsiz olarak verdiği eğitimlere erişebilmek için satıcı hesabınızın bulunması gerekiyor. amazonda, satış, yapmak 
Ücretsiz eğitim sayfasına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

 

Amazon'da Daha Kolay ve Türkçe Arayüzle Satış Yapmak

Görüldüğü gibi Amazon.com üzerinden satış yapmak için iyi bir İngilizce bilgisine ve temel düzeyde de olsa teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Fakat bu anlamda size destek olacak ve ürünün girilmesinden fatura kesilmesine kadar her adımda Türkçe destek verebilecek bir program var:

 

Propars'ı Ziyaret Et

 

Propars’ta neler var?

 • Ön Muhasebe
 • Stok Yönetimi
 • Ücretsiz E-fatura
 • Gittigidiyor Entegrasyonu
 • N11 Entegrasyonu
 • Hepsiburada Entegrasyonu
 • Sanalpazar Entegrasyonu
 • Ebay.com Entegrasyonu
 • Amazon.com Entegrasyonu
 • Etsy.com Entegrasyonu
 • Gelir Gider Takibi
 • Müşteri Yönetimi
 • Sipariş Yönetimi
 • Ve ticaret yapmak için lazım olan daha birçok özellik, Propars’ta bir arada. 

 

Propars'ı Ziyaret Et

 

İlgili yazılar:

- Amazon Türkiye'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

Hepsiburada'da Mağaza Nasıl Açılır? Mağaza Ücreti ve Komisyon Ne Kadar?

- N11.com'da Mağaza Nasıl Açılır? Komisyon Oranları Neler?

- Ebay'da Mağaza Açmak ve Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

- Adım Adım Etsy'de Satış Yapmak ve Etsy'de Mağaza Açmak

Sanalpazar'da Ürün Satmak ve Sanalpazar'da Mağaza Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

- Gittigidiyor'da Mağaza Açmak İçin Ayrıntılı Bilgiler

 

 

Etiketler: amazon, amazonda dükkan açmak, amazonda komisyon oranları, amazonda mağaza açmak, amazonda mal satmak, amazonda satış yapmak, dükkan, E-ticaret, mağaza, satış, e-ihracat, yurtdışına satış yapmak