Hyperwallet Nedir? Nasıl Kullanılır? - Propars Blog
e-ihracat

Hyperwallet Nedir? Nasıl Kullanılır?


Paypay’ın ülkemizdeki faaliyetlerini durdurmasıyla birlikte, e-ihracat yapanlar veya yapmayı düşünenler için ödemelerini tahsil etmek bir soru işareti haline gelmişti.

Ancak, benzer tipte çalışan bazı para hizmeti şirketleri bu sorunu kolayca çözebiliyor. Bunlarda birisi de Hyperwallet.

a. Hyperwallet Nedir?
b. Amazon’da Hyperwallet Hesabı Nasıl Hesap Açılır?
c. Komisyon Oranları Nelerdir?

a. Hyperwallet Nedir?

2000 yılında kurulan Hyperwallet, dijital ekonomi üzerine ödeme çözümleri sunuyor ve 2018 yılından beri de Paypal bünyesi altında bulunuyor. Paypal bu sayede, Türkiye gibi etkin olmadığı bazı ülkelerde bile faaliyet gösterebiliyor.

Hyperwallet’in ismini son zamanlarda bu kadar sık duymamızın nedeniyse, Amazon’un Türkiye’deki satıcılara ödeme yöntemi olarak Hyperwallet’ı önermesi.

Bunun yanında, Payoneer gibi diğer ödeme yöntemlerine göre çok daha kolay ve hızlı şekilde entegrasyon sağlanabiliyor olması popülerliğini arttıran bir başka faktör.

b. Amazon’da Hyperwallet Hesabı Nasıl Açılır?

Amazon.com’da bir “Amazon Seller” hesabı oluştururken “banka yeri” olarak Türkiye’yi seçtiğinizde karşınıza otomatik olarak Hyperwallet önerisi çıkıyor.

Yurt dışında bir banka hesabınız veya alternatif olarak kullanabileceğiniz bir ödeme tercihiniz yoksa, bir Hyperwallet hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Ancak, bunu yapmak son derece kolay. Amazon’un sizi yönlendireceği sayfa üzerinden Hyperwallet’in size Türkçe olarak sunacağı bilgi formunu doldurun. 

Bu noktada sizinle ve işletmenizle alakalı birtakım bilgiler isteniyor. İstenen bilgilerin tamamını eksiksiz ve doğru girmeye özen gösterin. Ayrıca, Hyperwallet’a verdiğiniz bilgilerin, Amazon’a verdiğiniz bilgiler ile tamamen aynı olduğuna emin olun. Amazon’a ve Hyperwallet’a girdiğiniz bilgilerin uyuşmaması sizin için sorun yaratır.


Gerekli bilgileri doldurup, hesabınızı oluşturduktan sonra “transfer yöntemini” belirlemeniz gerekiyor.

Türkiye’yi ve Türk Lirasını seçip devam edin.

Açılan sayfada, ödemelerinizi tahsil etmek için kullanacağınız bankanın SWIFT kodunu yazmalısınız. SWIFT kodu, bankanızın döviz transferlerini gerçekleştirmek için kullandığı uluslararası bir koddur.

Ardından IBAN numaranızı da kaydederek işleminize devam edin.

Karşınıza çıkacak ön izlemeye sayfasında girmiş olduğunuz bilgileri teyit edin.

Açılacak sayfadaki PDF dosyasını indirin ve saklayın.

Hyperwallet’ta hesap açmak için yapmanız gereken işlemler tamamlandı.

Geriye yalnızca Amazon satıcı hesabınıza Hyperwallet bilgilerinizi eklemek kaldı.

Amazon.com hesabınızda “hesap bilgileri” sayfasına gidin. Depozit yöntemlerinde “yeni depozit ekle” butonuna tıklayın.

Açılan sayfada banka hesap bilgilerine Hyperwallet’ta belirtilen bilgileri girin. Bu bilgilerin doğru olduğuna emin olun.

Artık, Amazon.com hesabınızda Hyperwallet’ı kullanabilirsiniz.

c. Komisyon Oranları Nelerdir? Nasıl Çalışır?

Amazon’da Hyperwallet kullanmak son derece basit ve ucuz. 

Amazon, gerçekleştirdiğiniz satışların tutarından kendi komisyon oranını alarak, kalan kazancınızı Hyperwallet hesabınıza aktarır.

Burada toplanan paranızı, Türkiye’deki banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz her para transferi için Hyperwallet sizden %5 gibi bir komisyon oranı tahsil ediyor.

Talep ettiğiniz tutarı 1-3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarııyor.

Propars ile E-İhracat

E-İhracat ile sınırları ortadan kaldırmak ve ticaretinizi tüm dünyaya açmak için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. E-İhracat ile ilgili merak edebileceğiniz bir konu olan tahsilat işlemleri gördüğünüz gibi son derece basit. Hyperwallet ve benzeri ödeme yöntemleri ile işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak, yine de e-ihracat süreçlerinizde bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ticaretinizi tüm dünyaya yayarken, ürünlerinizi pazaryerlerinde listelemek ve tüm mağazalarınızı doğru şekilde takip etmek her zaman çok kolay olmaz.

Bu noktada tüm ihtiyaçlarınızı karşılan şeyse tabi ki Propars!

Propars ile tüm sanal mağazalarınızı tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. Mesajlarınız ve siparişleriniz tek ekranda toplanırken stoklarınız otomatik olarak takip edilir. Size sadece siparişlerinizin faturasını tek tuşla kesmek kalır.

Ayrıca Propars E-İhracat ile ücretsiz çeviri desteğinden yararlanabilirken, destek ekibimizden ödeme, kargo ve reklam gibi işlemlerinizi iyileştirmek için yine ücretsiz olarak yardım alabilirsiniz.

İlgili yazılar:

Payoneer Nedir? Komisyon Oranları Nelerdir?


e-ihracat
Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?
e-ihracat
Paypal Sorunu Nasıl Çözülür? Türkiye’de Nasıl Kullanılır?
e-ihracat
Amazon Avrupa’da Nasıl Mağaza Açılır?