E-Ticaret

2019 Güncel Etsy’de Satış Yapma ve Etsy’de Mağaza Açma Rehberi


Bu yazımızda Etsy‘de satış yapmak için yapmanız gerekenleri adım adım işledik. Görsellerle desteklediğimiz yazımızda süreci adım adım anlattık.

 Etsy el yapımı ürünleri veya bu ürünleri yapmak için kullanılan malzemeleri satabileceğiniz bir   e-ticaret sitesi olarak, diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu yazımızda Etsy’de satış yapmak ile alakalı bulabilecekleriniz şunlardır:

 1. Etsy’de Satış Yapmak İçin Adım Adım

 2. Etsy’de Satış Yasağı Olan Ürünler

 3. Etsy’de Mağaza Açmak

 4. Etsy’de Ödeme Metodu

 5. Etsy’de Komisyon Oranları Nelerdir

 6. Propars ile Otomatik E-ticaret

İnternette e-ticaret yapabileceğiniz birçok site mevcut. Doğal olarak bu tür siteler arttıkça, kendi içlerinde daha özel kıstaslara odaklanan siteler doğmaktadır. İşte bu sitelerin en önde gelenlerinden bir tanesi, Etsy’dir. Etsy’de satış yapmak için bilmeniz gereken ilk şey, bu e-ticaret sitesinin diğer sitelerde bulunmayan vintage ürünlere odaklandığıdır. Etsy el emeği, orjinal, işçiliği yüksek, vintage ürünlerin satışının yapıldığı bir sitedir. Etsy’de satış olasılığı, ürünlerinizin orjinal ve eşsiz olması ile doğru orantılıdır. Peki Etsy’de satış yapmak için hangi adımları izlemeliyiz?..

Etsy’de Satış Yapmak İçin Adım Adım

Etsy’de satış yapmak için uymakla yükümlü olduğunuz bazı kurallar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Etsy’de satış yaptığınız ürünler tamamen sizin tasarımınız olmalıdır.  Tasarımda size yardımcı olan bir kişi varsa ürün girerken (ürün listeme yaparken) bu ortağı açıklamanız zorunludur.
 • Etsy’de satış yapmak için ürün girdisi sırasında koyduğunuz fotoğrafların kendi çektiğiniz fotoğraflar olması gerekiyor. Stok fotoğraflar Etsy tarafından kabul edilmiyor.
 • Vintage bir ürün satmayı planlıyorsanız ürününüzün en az 20 yaşında olması gerekiyor.
 • Eğer ürününüz tasarım yapmak için kullanılan materyaller ise, bu tarz ürünleri Craft Supplies  kategorisinde sunmanız gerekmektedir. Bu malzemelerin üretimi ve kalitesiyle alakalı olarak Etsy, sizden şeffaf olmanızı beklemektedir. Bununla beraber Etsy’de satış yapamayacağınız ürünler de vardır.

Etsy’de Satış Yasağı Olan Ürünler

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Etsy, el emeği ürünlerin yahut bu tarz ürünlerin ham maddesinin satıldığı bir platformdur. Bir mağazadan satın aldığınız ürün ile Etsy’de satış yapmak “reselling” olarak adlandırılır ve yasaktır.  Burada sergilediğiniz ürünlerin üretim aşamasında bizzat bulunmanız yahut el emeği ürünlerin ham maddesini satışa koyuyor olmanız, zorunludur.

Buna ek olarak Etsy el emeği olduğundan şüphelendiği ürünleri mercek altına alıp, lüzum görürse satışa kapatabilmektedir. Bu bilgileri göz önünde bulundurduktan sonra Etsy’de satış yapmak için daha somut adımlar atmaya hazırsınız. İşe Etsy’de dükkan açmak ile başlayalım.

Etsy’de Mağaza Açmak

Etsy uluslararası bir platform olduğu için, orta seviyede İngilizce bilmeniz sizin için yararlı olacaktır.  Etsy’de satış yapmak için mağaza açmanız zorunludur. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

a) Ana sayfadaki “Sell on Etsy” kısmına tıklayın.

Etsy, mağaza, açmak

Etsy’de satış yapmak

b) “Open your Etsy Shop” yazısına tıklayın ve sitenin yönlendirmelerini izleyin. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra Etsy’de dükkan açmak için size gelen maili onaylamanız (confirm etmeniz) gerekmektedir. Bunu da yaptıktan sonra artık tanımlanmış olan mağazanızda düzenlemelere başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu linke tıklayarak, aşağıdaki sayfaya geçebilirsiniz.

Etsy'de, satış, yapmak

Etsy’de mağaza açmak

 

c) Sitenin üst bölümündeki “Your Shop” kısmına tıklayın.

Etsy, satış, yapmak

Etsy’de satış yapmak

d) Bu aşamada dükkanınızın ülkesi, para birimi, dili ve birkaç anke sorusu ile karşılaşacaksınız. Etsy’de satış yapmak için buradaki bilgileri doğru girmeniz oldukça önemlidir. Türkiye’de mecburen İngilizce ve USD seçiyorsunuz (arzu ederseniz diğer dilleri de seçebilirsiniz). Ankette sorulan “Etsy ile ne kadar ilgilenebilirsiniz” sorusunu da cevapladıktan sonra devam edebilirsiniz.

Etsyde, dükkan, açmak

Etsy’de mağaza açmak

e) Etsy’de satış yapmak için bu adım oldukça önemli çünkü mağaza adı belirleyeceksiniz. Etsy’de dükkan açmak için sonradan değiştiremeyeceğiniz bir mağaza adı belirlemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla basit bir rumuzdan ziyade, kurumsal bir isim seçmek isabetli olacaktır.

Etsy, satış, yapmak

Etsy’de satış yapmak için doğru dükkan ismi seçmeniz önemlidir.

f) Etsy’de satış yapmak için izleyeceğiniz bir sonraki adımda, dükkanınızda satış yapacağınız ürünleri eklemelisiniz. “Add a listing” yazısına tıklayarak ve ürününüzün fotoğrafını ekleyerek, devam edebilirsiniz.

Etsy, satış, yapmak

etsy’de satış yapmak

Etsyde, mağaza, açmak

Etsy’de satış yapmak

g) Etsy’den satış yapmak için belki de en önemli kısıma geldiniz. Burada sizden istenen bilgileri şeffaf ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Etsy, mağaza, açmak

Etsy’de satış yapmak

Önemli Not: “Physical”  seçeneğini seçerseniz karşınıza çeşitlemeler anlamına gelen ” variations”  sekmesi açılacaktır. Etsy sitesinde satış yapmak için kendiniz özel bir kategori eklemek istiyorsanız, yahut ürününüzle alakalı daha ayrıntılı öne çıkartmak istediğiniz özellikler varsa, bu seçenekten opsiyonel olarak yararlanabiliyorsunuz.

Etsy'de, mağaza, açmak

Etsy’de satış yapmak

h) Bu adımda hazırladığınız ürünün kargo sürecini belirleyeceksiniz. “By itself”  seçeneğinde ürünü tek olarak gönderiyorsunuz. “With another item” derseniz de  aynı kargo paketine birden fazla ürün ekliyorsunuz, bu şekilde kargo ücretinden tasarruf edebilirsiniz.

etsy, satış, yapmak

Etsy’de satış yapmak

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra alıcıların sizi bulması için esas önemli kısma yani etiketlemeye geleceksiniz.

ı) Etsy’de satış yapmak için aramalarda çıkmanız gerekmektedir. Aramalarda çıkmanız ise bu aşamada gireceğiniz etiketlere bağlıdır.  Etsy’den satış yaparken alıcılarla aranızda köprü olacak bu aşamada Tags kısmına ürününüzü almak isteyecek kişilerin yazacağı anahtar kelimeleri, Materials kısmına ise kullandığınız malzemeleri ve bu malzemelerin türünü yazmalısınız.

etsyde, satış, yapmak

Etsy’de satış yapmak için etiketler son derece önemlidir.

Etiketleri de hallettikten sonra Etsy’de nasıl satış yapılır sorusuna cevap vermiş oluyorsunuz. Fakat geriye iki soru daha kalıyor: Nasıl ödeme alacaksınız ve komisyon oranları nelerdir?..

Etsy’de Ödeme Metodu

Etsy’de ödeme alabilmeniz için  Paypal hesabınızın olması gerekmektedir. Ödemeleri Paypal aracılığıyla hesabınıza aktarabilmektesiniz.

Etsy, mağaza, satış

Etsy’de satış yapmak için Paypal hesabına ihtiyacınız var.

Etsy’de Komisyon Oranları Nelerdir

Etsy tipik ticaret siteleri gibi ürün listelemeden ayrı, satıştan ayrı komisyon almaktadır. Bunun dışında ücretin hesaplar arası aktarılması, birden fazla ürünün toptan olarak satılması, vb. durumlarda da ekstra komisyon kesebilmektedir.  Son olarak ürünlerinizin aramalarda yukarıda çıkması için ücret ödeyerek, satış olasılığınızı arttırabilmektesiniz. Mağaza açmak ise Etsy’de tamamen ücretsizdir.

Aşağıdaki listede ayrıntılı ücretlendirmeyi görebilir veya Etsy komisyon oranları için bu linke tıklayabilirsiniz.

Etsyde, mağaza, açmak

Etsy’de komisyon oranları

Etsy’de nasıl satış yapılır sorusunun cevabını görsellerle ve adım adım öğrendiniz. Eğer tüm bu süreci, diğer büyük e-ticaret siteleriyle beraber otomatiğe bağlamak isterseniz, size hoşunuza gidecek bir önerimiz var…

 

Propars ile Otomatik E-ticaret

Stok yönetiminden otomatik müşteri cevaplamaya, ücretlendirme için pazar araştırmasından otomatik fotoğraf bulmaya kadar e-ticaret kulvarında sizin en büyük yardımcını olacak Propars ile, Etsy’de satış yapmak oldukça kolay. Üstelik Propars ile diğer e-ticaret sitelerinde de e-ticaret yapabilirsiniz!..

Propars’ta neler var?

 • Ön Muhasebe
 • Stok Yönetimi
 • E-Ücretsiz E-fatura
 • Gittigidiyor Entegrasyonu
 • N11 Entegrasyonu
 • Hepsiburada Entegrasyonu
 • Sanalpazar Entegrasyonu
 • Ebay.com Entegrasyonu
 • Amazon.com Entegrasyonu
 • Etsy.com Entegrasyonu
 • Gelir Gider Takibi
 • Müşteri Yönetimi
 • Sipariş Yönetimi
 • Ve daha ticaret yapmak için lazım olan birçok özellik, Propars’ta bir arada. 

PROPARS’I KEŞFET >>

 

 

E-Ticaret
Pardon, Tanışıyor muyuz?
E-Ticaret
2019 Güncel Ebay’de Satış Yapma ve Ebay’de Mağaza Açma Rehberi
E-Ticaret
Trendyol ‘da Nasıl Mağaza Açılır? Komisyon Oranları Nelerdir?