E-Ticaret

Tam Kapanma Sonrası E-ticaret Yapanlar Sokağa Çıkma Yasağından Muaf mı?


29 Nisan-17 Mayıs arası uygulanacak tam kapanma sonrası e-ticaret ile uğraşan kişilerin gündeminde kendi sektörlerinin sokağa çıkma yasağından muaf olup olmaması yer almakta.

Nace Kodları

Firmalar Nace kodları aracılığıyla kendi meslek grubunun yasaktan muaf olup olmadığını öğrenebilmektedirler. Nace kodu iş yerlerinin faaliyet alanlarına göre tehlike sınıflarını belirleyen altı haneli bir koddur. Yani işyerinizin tehlike sınıf kodu olarak da bilinir.

Nace (Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması) kodunuzu sicil numaranızdan; bağlı olduğunuz ticaret odasından ya da https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru sayfasından öğrenebilirsiniz.

Çalışma İzni Görev Belgeleri

İçişleri Bakanlığı 2 Mayıs 2021 tarihinde; görevlendirme belgelerindeki güncelleme hakkında yeni bir genelge yayımlamış ve söz konusu görev belgesinin geçerlilik süresini ;7 Mayıs günü saat 24:00’a kadar uzatmıştı.

Yeni açıklamaya göre ise muafiyet kapsamında olan işveren ve çalışanların manuel doldurdukları; ”çalışma izni görev belgesinin” geçerlilik süresi 12 Mayıs saat 00.00’da sona erecek.

12 Mayıs Çarşamba gününden sonra, daha önce gerçekleşen kısmi kapanmalarda ve yayınlanan genelgelerde üretim ve imalat, tedarik, lojistik gibi sokağa çıkma yasağından muaf olan iş kollarının ve çalışanlarının belgelerinin geçerliliği sona erecek.

Tam kapanmada muafiyet kapsamında bulunan meslek grupları ve çalışanlarının, e-devlet sitesinde yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden çalışma belgesi talebinde bulunması gerekecek.

Başvuruda iş yerlerinin faaliyet alanlarına göre muafiyet kapsamında olup olmadığının kontrolleri yapılacak ve belge bu şarta göre verilecektir. Yayınlanan genelge ile ilgili sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Genelgeye göre tam kapanma sonrası e-ticaret ile uğraşanlar işlerine devam edebilecekler mi?

Eğer e-ticaret yapıyorsanız kaymakamlıklara dilekçe vererek izin belgelerinizi alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Gelen siparişlerinizin ekran görüntülerini çıkartın.
  • Dilekçenizde yurtdışı siparişlerinizi göndereceğinizi belirtin.
  • Sınır ötesi satış yaptığınızı ve uluslararası kargo firmalarının yasaktan muaf olduğunu gelen siparişleriniz ile birlikte sunarsanız; kaymakamlıklardan işinize devam etmek için izin alabilirsiniz. Aynı prosedürü personelleriniz içinde uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda Covid-19 salgınının e-ticareti nasıl etkilediğini anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Birçok insanın çalışma hayatını etkileyen sokağa çıkma yasağı Türkiye’de geçerli. Ancak dünyada e-ticaret hızlı ve sorunsuz şekilde devam ediyor. Siz de global pazaryerleri ile dünyaya açılın, pandemiden etkilenmeyin.

Not: Nace Kodu 479114 olan, radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende e-ticaret yapanların kullandığı bu kodun muafiyet listesine ekleneceği yönünde tartışmalar devam ediyor. Bilginin doğruluğu kesinleştiğinde yazımız güncellenecektir.

Pandemi Sonrası E-Ticaret 2022

Pandeminin en kötü günleri geride kalmış olsa da bu süreç hayatımızda pek çok şeyi değiştirdi. Gündelik ve ticari alışkanlıklarımız değişti. E-Ticaret müşterilerinin alışkanlığı artarken hiç e-ticaret kullanmayanlar ise buna alışmış oldu. Her ne kadar istemesek bile yeniden böyle durumların yaşanmasına karşı e-ticaretin işletmeler için ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

E-Ticaret
E-ticaret rehberi 4: 2022 yılında e-ticaret sektöründe beklenen gelişmeler neler?
E-Fatura
E-Arşiv Faturada İptal ve Raporlama İşlemleri 2022 Güncel
E-Ticaret
E-ticaret Siteniz Akıllı Telefonlara Uyumlu mu?