E-İhracat

Allegro’da Nasıl Satış Yapılır?


Allegro, Polonya ve Doğu Avrupa bölgesine ürünlerini satmak ve yeni müşterilere ulaşmak isteyenlerin kesinlikle yer alması gereken pazaryerlerindendir. Sizler için blog yazımızda, 17 milyondan fazla hazır müşteriye sahip Polonya’nın en büyük çevrimiçi pazarı olan Allegro’da satış yapmanın avantajlarını ve nasıl satış yapmaya başlayacağınızı ele aldık.

İçerik;

 • Polonya E-ticaret Pazarı
 • Neden Allegro’da Satış Yapmalısın?
 • Allegro’da En Çok Satan Kategoriler
 • Allegro’da Nasıl Hesap Açılır?
 • Allegro Satış Ücretleri
 • Allegro Karşılama Programı
 • Allegro Süper Satıcı Programı
 • Propars ve Allegro Entegrasyonu

Polonya E-ticaret Pazarı

Allegro’da satış yapmanın detaylarından bahsetmeden önce, kısaca Polonya e-ticaret pazarından ve bu pazarın potansiyelinden bahsetmekte fayda var. Polonya, 37,9 milyonluk nüfusu ile AB’nin en kalabalık altıncı ülkesidir ve dünyanın en hızlı gelişen e-ticaret pazarları arasında 13’üncü sırada yer almaktadır.

Online alışveriş yapanların sayısı 25.4 milyon ve 1 kişinin 1 yılda ortalama harcadığı sepet tutarı 456 Euro’dur. Polonyalı tüketiciler 2020 yılında online alışverişlerde 13.9 milyar Euro harcanmıştır.  Polonya pazarı ve Polonya’ya e-ihracat hakkında detaylı bilgi öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak ‘Polonya’ya E-ihracat’ konulu blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden Allegro’da Satış Yapmalısın?

Allegro, 25 milyar dolarlık piyasa değeriyle Polonya’nın en popüler çok kategorili çevrimiçi pazar yeridir. Bir başka deyişle 10 Milyar USD’lik Polonya e-ticaret pazarındaki en büyük oyuncudur. Polonya e-ticaret kullanıcılarının %90’ının alışveriş yapmak için tercih ettiği Allegro sadece Polonya’nın değil Avrupa’nın da en büyük pazaryerleri arasında 5. sıradadır.

Moda’dan otomotive kadar birçok kategorisi bulunan platform, aylık 17 milyon kullanıcı ve 200+ milyon ziyaretçi sayısına, 110+ milyon ürüne ve ortalama 9.54 dakikalık ziyaret süresine sahiptir. Allegro platformuna gelen trafik, eBay’in on beş Avrupa web sitesinin toplamının % 50’sinden fazlasına eşittir.

Dünya e-ticaret devi Amazon ile Allegro’nun Doğu Avrupa’daki konumlarını karşılaştırırsak eğer, Amazon’un Allegro’yu geçemediğini hatta Polonya pazarında Allegro’ya karşı şansı bile olmadığını söyleyebiliriz.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerden 125 binden fazla kayıtlı satıcı ve perakendecinin bulunduğu pazaryerinde her gün 1,2 milyondan fazla ürün satılmaktadır.

Platformun Türk satıcılar için en büyük eksisi yalnızca Lehçe dilinin kullanılmasıdır. Allegro’da satış yapmak isteyen Türk satıcılar, Propars ile dil engeline takılmadan hızlı ve sorunsuz bir şekilde ürünlerini Polonya’daki milyonlarca potansiyel müşteriyle buluşturabilir. Propars’ın yerelleştirme özelliği ile Türkçe yazdığın ürün bilgilerin satışa açtığın pazaryerinin bulunduğu ülkenin diline otomatik olarak çevrilir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında Propars ile Allegro ve Amazon, eBay, Etsy gibi dünyanın önde gelen diğer pazaryerlerinde satıcı olmanın avantajlarını öğrenebilirsiniz.

Allegro’da En çok Satan Kategoriler

Allegro pazarında en çok satan beş kategori sırasıyla;

 • Elektronik
 • Moda ve Tekstil
 • Ev Dekorasyon
 • Çocuk Bakımı
 • Sağlık

Allegro’da Nasıl Hesap Açılır?

Allegro’da satıcı hesabına sahip olmak oldukça basit adımlardan oluşmaktadır. Bir hesap açmak için onay ve kayıt ücreti ödemeniz gerekmez.

Yukarıdaki görsellerde de görüldüğü üzere İşletme / Standart hesap sekmelerini seçtikten sonra sizden istenen ayrıntıları doldurun. Şimdi e-posta adresinizi etkinleştirmenin zamanı geldi. Verileri doğru bir şekilde girdikten sonra, Allegro’dan alınan mesajdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. 24 saat içinde bu işlem yapılmalıdır, aksi takdirde platforma başarılı bir şekilde kayıt olamazsınız.

Daha sonrasında mailine gelen aktivasyon linkine tıklayıp doğrulama transferi göndermelisiniz. Ama merak etmeyin, birkaç gün içinde gönderdiğiniz miktar size iade edilecektir. Doğrulama transferinin yapıldığı banka hesabındaki verilerin, kayıt formundaki verilerle aynı olması gerektiğini unutmayın.

Hesabınızı 3 şekilde aktive edebilirsiniz;

 • Hızlı Çevrimiçi Transfer

Mevcut bankalar listesinden bir banka seçin ve 1.01 PLN’yi bankaya transfer edin. Transferiniz sonucunda hesabınız 3 iş günü içinde aktifleştirilir ve bankaya havale ettiğiniz tutarın tamamı size iade edilir.

 • Banka Havalesi

Bankanız mevcut bankalar listesinde değilse, başka bir bankadan havale seçeneğini seçin. Transfer ayrıntılarını kopyalayın, banka hesabınızda oturum açın ve Allegro tarafından belirtilen banka hesabına 1,01 PLN transfer edin. Transfer tutarının tamamı yine size iade edilecektir.

 • Satın Alma Ödemesi

Allegro’ya kaydolduktan sonra, platform üzerinden bir satın alma işlemi gerçekleştirmeniz ve ödemenizi ‘Allegro Finance’ aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Ödeme hizmeti sağlayıcınız PayU ise, hesabınız otomatik olarak etkinleştirilecektir.

Allegro Satış Ücretleri

 1. Listeleme Ücreti
 2. Satış Komisyonu

Listeleme Ücreti

Herhangi bir ürünün listeleme ücreti, sattığınız ürün kategorisine göre değişir. ‘Allegro ürün kategorisi ücreti’ sayfasını ziyaret ederek listeleme ücretlerinin ayrıntısına ulaşabilirsiniz.

Satış Komisyonu

Müşteriler tekliflerinizden ürün satın aldığında Allegro tarafından satış komisyonuna tâbi tutulursunuz.

Allegro’da satış komisyonunu hesaplamak için aşağıdaki formül kullanılır;

Komisyon ücreti = (komisyon x teklif fiyatı) x satılan birim sayısı.

Allegro Karşılama Programı

Polonya’nın en popüler pazaryeri Allegro’ya işinizi taşımaya karar verdiğiniz an Allegro, ilk adımlarınızı ve satışlarınızı başlatmanıza, süreci daha rahat ilerletmenize yardımcı olmak için size 8 aya kadar kullanım süresini uzatabileceğiniz indirim ve promosyon paketi vermektedir.

Karşılama Programını kimler kullanabilir?

Program yalnızca Allegro’da yeni kayıtlı işletmeler için geçerlidir. Herhangi bir Allegro iş hesabıyla halihazırda resmi, yasal ve fiili bir ilişkiniz varsa veya geçmişte olmuşsa programdan faydalanamazsınız.  Allegro’da yeni bir satıcıysanız bir işletme hesabına kaydolup hesabınızı yazının üst kısımlarında anlattığımız gibi etkinleştirdikten sonra programdan faydalanabilirsiniz.

Allegro Süper Satıcı Programı

Süper Satıcı Programı, Allegro’nun en çok satış gerçekleştiren satıcılarına adanmış özel bir programdır. Programa katılmak isteyenler belirli gereksinimleri karşılamak zorundadır. Sizden talep edilenler, karşıladığınız an programa katılıp, avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Peki programın avantajları ve katılım şartları nelerdir?

 • Müşteriler tüm tekliflerinizde Süper Satıcı etiketini görecek ve normal satıcıların ürünleri yerine sizin ürünlerinizi seçme olasılığı yüksek olacak.
 • Allegro platformuna yeni özellik geldiğinde test etmeye davet edileceksiniz.
 • Yalnızca Süper Satıcıların erişebildiği özel eğitimlere davet edileceksiniz.
 • Alaka düzeyine göre sıralanmış müşteri aramalarında teklifleriniz daha önde görünecektir
 • Herhangi bir problem yaşamanız durumda size öncelikli olarak yardım edilecektir.

Not: Allegro tarafından 2018 yılında yapılan şirket içi araştırmada,  müşterilerin istedikleri ürünleri, siparişleri yetkin bir şekilde yerine getiren ve yüksek puan alan en çok satanlardan satın almaya daha istekli olduğu ortaya çıkmıştır.

Süper Satıcı Olma Gereksinimleri

Süper satıcı olmak için öncelikle bir işletme hesabına (business account) sahip olmanız gerekiyor. Diğergereksinimleri aşağıda okuyabilirsiniz.

 • Süper Satıcı programına başvurmadan 30 gün önce listelenen en az bir yeni ürününüzün olması gerekmektedir.
 • Son 30 günde en az 20 siparişinizin tamamlanmış olması gerekiyor. Onları nasıl saydığımızı kontrol edin.
 • Son 12 ayda en az 100 müşteri değerlendirmesi almış olmalısınız.
 • Son 30 gündeki tüm puanların (yıldızların) ortalaması olan alıcı memnuniyetinizin en az 4,950 olması gerekmektedir.
 • Son 30 gün içindeki siparişlerin en az% 80’inde, tekliflerde belirtilen nakliye numaralarını zamanında tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Son 30 gün içinde Allegro’nun ‘şartlar ve koşullarını’ ihlal etmemek, yani hiçbir uyarı veya yasak alınmamalıdır.
 • Süper Satıcı olmaya hak kazanmak için, son 30 gün içinde aynı dönemdeki işlem sayısı ile ilgili çözümlenmemiş tartışmalarınızın sayısı % 0,02’yi geçmemeli. Ek olarak, bu dönemde çözülmemiş tartışma sayısınız 20’yi geçmemelidir.

Allegro’da süper satıcı olmakla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz https://allegro.pl/help/for-sellers/super-seller-program sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Propars ve Allegro Entegrasyonu

Ana dili Lehçe ile yönetilen Allegro’da, Propars ile mağaza sahibi olmanın en büyük avantajı dil engeline takılmadan ürünlerinizi aylık 200 milyondan fazla ziyaretçiye sunabilme şansınızın olmasıdır.

Propars Özellikleri

Propars’ın yerelleştirme özelliği ile;

 • Türkçe yazdığın ürün bilgilerin, ürünlerini satışa açtığın pazaryerinin bulunduğu ülkenin diline otomatik olarak çevrilir.
 • Ürünlerini hangi ülkenin pazaryerinde satışa açmak istersen o ülkelinin kategorilerini Türkçe olarak görür ve seçersin.
 • Pazaryerlerinde ürünlerinin öne çıkmasını sağlayan ‘ürün filtrelerini’ Türkçe olarak görüp kendi ürün filtrelerin ile eşleştirerek satışa açabilirsin. Örneğin: ürün filtrende olan ‘yeşil’ renk, Polonya’da ‘zielony’, İngiltere’de ise ‘green’ olarak görünür.
 • Türkiye’de 40 numara olarak sattığın bir ayakkabıyı, İngilterede 6,5, Amerika’da ise 9 olarak görünür. Böylece doğru ürün satışı yapar ve yüksek müşteri memnuniyeti yakalarsın.

Stok Yönetimi;

 • İşletmene ait tüm stok bilgilerini Propars’ta buluşturup ve yönetebilirsin. Herhangi bir mağazanda satış yaptığında, tüm stok bilgilerin otomatik olarak güncellenir.
 • Bir ürününün stoğu tükendiğinde Propars ürünün ilanını pasif konuma alır. Stoklarında olmayan bir ürünü satma riskin ortadan kalkar.

Sipariş Yönetimi;

 • Hem kendi internet sitenden hem de satış yaptığın pazaryerlerinden gelen tüm siparişlerin hiç gecikmeden Propars paneline ulaşır.
 • Tüm siparişlerini tek bir ekrandan kolaylıkla yönetebilirsin.

E-fatura;

 • Nerede olursan ol siparişinin faturasını kolaylıkla e-fatura olarak oluşturabilirsin.
E-Ticaret
E-ticaret Siteniz Akıllı Telefonlara Uyumlu mu?
Genel
E-İhracata Başlamanız İçin 7 Neden
Genel
E-ticaret’te Gümüş, Altın ve Pırlanta Takı Satışlarınızda Başarıyı Yakalayın!
tr Turkish
X