E-Ticaret

Amazon Live: Canlı Yayında Satış


Amazon Live ya da e-ticaret platformlarında canlı yayında satış, geçmiş yıllarda Türk televizyon kanallarında görmeye alışkın olduğumuz canlı yayın satışlarıyla oldukça benzer bir konsepttedir.

Eğer online e-ticaret platformlarında satıcıysanız, potansiyel müşterilerinize ve hali hazırda müşteriniz olanlara ürünlerinizi pazarlamak ve tanıtmak için yeniliklere açık olmalı ve dijital pazarlamanın gücünden ve size sunduklarından faydalanmanız gerekmektedir.

Covid-19 salgını ile birlikte internetten yapılan alışverişler de ve online video izlenmelerinde yaşanan artış, Çin’den başlayarak tüm dünyaya yayılan canlı yayında satış uygulamalarına geçişi hızlandırdı. Kullanıcılar online platformlar üzerinden gerçekleştirilen yayınlara katılarak ürün tanıtımlarını izlerken, satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Satıcılar ise binlerce potansiyel müşteriye ulaşma ve satışlarını arttırma imkanı buluyorlar.

Bu alanda lider olan Çin’de, canlı yayın üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı 300 milyona ulaştı. Taobao Live’ı  son 3 yılda %150 oranında büyümesi canlı yayında satış alanında çok büyük bir potansiyel olduğunu göstermektedir. Bu alanın potansiyeline en güzel örneklerden biri Çin’in ‘ruj kralı’ olarak bilinen  Li Jiaqi canlı yayınında 5 dakikada 15 bin adet ruj satışı gerçekleştirmesidir.

 Bu büyük potansiyelin ve büyümenin  farkında olup aksiyon alan bir diğer platform ise Amazon.  Çin’den bütün dünyaya yayılarak, büyük ses getiren canlı yayın satışları artık Amazon’da.

Peki Amazon’un sunduğu Amazon Live nedir? Avantajları nelerdir? Nasıl kullanılır? Bütün bu soruların cevabından bu yazımızda bahsedeceğiz.

Amazon Live Nedir?

Amazon Live, satıcıların ürünlerinin keşfedilme sürecini hızlandıran ve buna teşvik etmeye olanak tanıyan bir canlı yayın hizmetidir.

Ürün tanıtımının alternatif bir yolu olan canlı yayınlar, kullanıcıların satın almayı düşündüğü veya satın alacağı ürünler hakkında direkt ve detaylı olarak bilgi sahibi olmasına olanak tanır. Aynı zamanda online alışveriş sırasında satın alımdan önce ürünleri detaylı görememe ve deneyimleyememe boşluğunu doldurmaktadır. Bu şekilde kullanıcıların alışveriş deneyimini yani müşteri deneyimini farklı bir boyuta taşır.

Amazon Live Nedir?

Satıcılara da müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma imkanı yaratır. Amazon Live’ın en güzel özelliklerinden biri ise canlı yayında binlerce potansiyel alıcının önünde ürününüzü tanıtmak tamamen ücretsiz!

Amazon’da canlı yayın oluşturmak, ürünlerinizi benzersiz ve güçlü bir şekilde sergilemenizi sağlayan basit bir süreçtir. Amazon Live’ı kullanmanın faydalarını ve nasıl başlayacağımızı gözden geçireceğiz.

Amazon Live ile Ürünleri Tanıtmanın Faydaları

  • Keşfedilmenin En Kolay Yollarından

Canlı yayın yapmak, ürünlerinizi yüzlerce hatta binlerce potansiyel müşteriye sergilemek için size eşsiz bir fırsat sunar. Bu da mağazanızın ve ürünlerinizin keşfedilme potansiyelini ve marka bilinirliğini arttırmaktadır.

  • Canlı Yayın İzleyicilerine Özel Teklifler

Canlı yayınınız sırasında, yalnızca sizi anlık olarak izleyenlerin yararlanabileceği özel bir teklif, indirim ya da promosyon yapabilirsiniz. Teklifiniz sınırlı bir süre için geçerli olacağından, izleyicilerde ürünü yaptığınız kampanya dahilinde satın alabilmeleri için aciliyet hissi yaratır.  Canlı yayınlarınızda yaptığınız indirim, kampanya vb. sayesinde izleyicileri değerli hissettirerek, mağazanız ile aralarında bağ kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Anlık Etkileşimin En İyi Yolu
Amazon Live Müşterilerinizle Etkileşim

Canlı yayında satış yapmanın diğer bir avantajı ise, izleyicilerinizle etkileşim kurarak sohbet edebilmenizdir. Yayın akışınız sırasında insanların ürününüz hakkında soru sormasına olanak tanıyan bir canlı sohbet özelliği mevcuttur. Bu size, tanıttığınız ürünlerin özelliklerini ve avantajlarını detaylı anlatmanızı sağlayarak satışlarınızın artmasına fırsat tanır. Buna ek olarak ürünü detaylı anlatma, kullanılışını gösterme ve kullanım deneyiminin nasıl olacağı konusunda öngörü yaratarak müşterileriniz ile marka ve ürünleriniz arasındaki güveni arttırabilirsiniz.

  • Markanızın Popülerliğini Arttırın

İnsanları, Amazon mağazanızı takip etmeye teşvik edebilirsiniz. Böylece takipçileriniz, siz her canlı yayın yaptığınızda bilgilendirirler.  Bu yeni satışa açtığınız ürünleri tanıtmanın ve ilk satışları gerçekleştirmenin harika bir yoludur.

Canlı Yayınlarınız Listeleme Sayfasında!

Amazon’da canlı yayına başladığınızda, canlı yayında olduğunuz resimlerinizin altındaki listeleme ayrıntıları sayfanızda görünecektir. Bu, ürününüzü aramada keşfeden ancak ne olduğu veya nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler için harikadır.

Canlı yayın sırasında videonuz, Amazon Live seviyenize bağlı olarak Amazon çevresindeki çeşitli yerleşimlerde görünebilir. Yeni başlıyorsanız, Yükselen Yıldız seviyesi olacaksınız ve canlı yayınınız yalnızca Amazon.com/live üzerinde gerçekleşecek. Amazon Live’da seviye atladıkça akışlarınız, Amazon.com ana sayfası da dahil olmak üzere Amazon.com’da daha fazla yerleşimde görünmeye uygun hale gelir.

Seviye atlama ve seviyeler ile ilgili detaylı bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında öğrenebilirsiniz.

Canlı Yayınlarınızı Satışlarınızın En Yoğun Olduğu Güne Göre Ayarlayın!

Amazon Live ile istediğiniz zaman istediğiniz yerde canlı yayına başlayın. En çok satış yapma eğiliminizde olduğunuz gün ve saatte canlı yayın yaparak mağaza trafiğinizi arttırabilir ve daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz.

Amazon Live Nasıl Kullanılır?

Amazon üzerinden canlı yayın yapmak herkesin yapabileceği basit bir işlemdir.

İçerik oluşturucu uygulamasını (Amazon Live Creator) indirip, uygulamayı satıcı hesabınız ile bağlamanız gerekmektedir. Satıcı hesabınıza giriş yaparak Live hesabınızı oluşturabilirsiniz. Bundan sonraki adımda markanızı seçmeniz ve profil isminizi girmeniz gerekmektedir. Sonrasında, akışınıza eklemek istediğiniz ürünü belirleyin ve artık yayınızı kurmaya hazırsınız!

Hangi konulardan bahsetmek istediğinizi hazırlamak için ve müşterilerin sorabileceği sorulara hazırlıklı olmak için Amazon’un sunduğu alıştırma modunda vakit geçirerek pratik yapabilirsiniz.

Amazon Live kullanımının tamamen ücretsiz olduğundan bahsetmiştik. Fakat Amazon reklamlarını kullanarak canlı yayınlarınız da potansiyel müşterilerinizin sayısını arttırabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca, Amazon Live Creator uygulamasıyla, canlı yayınlarınız ile ilgili tüm analizlerinizi doğrudan uygulamanın ana sayfasından görüntüleyebilir ve analizleriniz doğrultusunda stratejilerinizin planlamasını yapabilirsiniz.

Amazon Live’da Seviye Atlamak Ne Demek?

Amazon Live hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan üç seviyeden oluşmaktadır. Akışınızda canlı yayınlara daha fazla yer verdikçe ve satışlarınızı arttırdıkça Amazon, mağazanıza daha fazla trafik sağlamak ve satışlarınızı arttırmak için size bazı avantajlar verir. Her seviye için sahip olmanız gereken minimum gereksinimleri gerçekleştirdiğinizde, bir sonraki seviyeye geçmek için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amazon Live Seviye Atlamak

Seviye 1: Rising Star (Yükselen Yıldız)

İlk seviyede;

-Amazon Live Creator uygulamasını kullanarak canlı yayınlarınızın bağlantılarını paylaşın.

– Amazon takipçileriniz, canlı yayına başladığınızda Amazon Alışveriş uygulamasından (Amazon Shopping App) bildirim alabilir.

– Canlı yayınlarınız otomatik olarak ‘Amazon Live’ sitesinde hem alakalı ürün kategorisinde hem de ‘şimdi canlı’ sayfalarında görünür.

Seviye 2: Insider

 ‘Insider’ seviyesinde, ‘yükselen yıldız’ seviyesinin bütün avantajlarına sahip oluyorsunuz. Bu seviyeye ulaşmak için 30 gün içinde en az 90 dakika yayın yapmalısınız.

Bu seviyeye geldiğinizde canlı yayınlarınız otomatik olarak ‘Amazon Live’ sayfasının en üst sıralarında kullanıcılara gösterilir.

Seviye 3: A-List (A Listesi)

Son aşama olan Seviye 3 de ilk iki seviyenin tüm haklarına sahipsiniz. ‘A Listesi’ seviyesine ulaşmak için 30 gün içinde 1.000 dakika canlı yayın yapmalısınız. Bunların yanı sıra, 5.000 satış yapmalı veya 30 günde 100 birim satmalısınız.

Bu seviyeye geldiğinizde, Amazon Live etkinliklerine ve fırsatlarına özel erişim hakkınız, Amazon Live Creator ekibinden öncelikli sırada destek alma hakkına sahip olursunuz.

Canlı yayınlarınız otomatik olarak ilk iki seviyenin canlı yayınlarının gösterildiği yerde ve buna ek olarak ‘Amazon.com’ ana sayfasında gösterilir.

Amazon’da Canlı Yayına Başlamak İçin Zaman Kaybetmeyin!

Canlı yayında satış yapmanın ve Amazon Live’ın satıcılara ve kullanıcılara sunduklarını toparlarsak;

  • Binlerce potansiyel müşteriye ulaşmak
  • Ürünlerinizi detaylı şekilde anlatmak
  • Dönüşüm oranlarınızı arttırmak
  • Satışlarınızı arttırmak
  • Marka bilinirliğinizi arttırmak

Bütün bunlar ve daha fazlası için hali hazırda Amazon’da mağaza sahibiyseniz Amazon Live ile canlı yayına başlamak için zaman kaybetmeyin ve online platformların size sunduğu bütün avantajlardan faydalanın.

Eğer Amazon mağazasına sahip olmayı ve satışlarınızı dijitale taşımayı düşünüyorsanız Propars ile Amazon, Ebay, Etsy, Allegro gibi dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarında yer alabilir, satışlarınızı ve gelirlerinizi katlayabilirsiniz.

Amazon mağaza açılışı ile ilgili detaylı bilgi için Amazon Avrupa ve Amazon Türkiye’de mağaza nasıl açılır konulu blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

https://blog.propars.net/amazon-avrupada-nasil-magaza-acilir/

E-Ticaret
Gittigidiyor.com’da Başarılı Mağaza Nasıl Olunur?
E-Ticaret
İnternetten Ne Satacağınıza Karar Vermeden Önce Bu Yazıyı Okuyun
E-Ticaret
E-ticarette İflas Ettiren 9 Hata
tr Turkish
X