e-ihracat

Polonya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?


E-ihracat kavramı teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hem değer kazanmış hem de ülkeler arası bir rekabete yol açmıştır. E-ihracatta oldukça rağbet gören Avrupa pazarında son zamanlarda gözler Polonya’ya çevrildi. Polonya bu alanda sağladığı birçok avantaj ile Avrupa ülkeleri arasında yükselmeye başlamıştır.

Polonya, 38 milyona yakın nüfusuyla gelişmiş ve Avrupa pazarları arasında hızla büyüyen bir pazardır. Ayrıca e-ihracatın gelişimine katkısından dolayı çekici bir lokasyondur. Polonya’da e- ihracat gelişimi diğer Avrupa ülkelerinden farksızdır, fakat Polonya’ya bu alanda kullanılmamış bir potansiyeldir.

Bunun nedeni, hala çok büyük bir e-tüketici potansiyeli olmaması ve interneti sınırlı kullanan kitlelerin yoğunluğudur. STATISTA verilerine göre Polonya’da 2020 yılında e-ticaret pazar yerlerine kayıtlı mağaza sayısı 44.500, 2024 yılı için Polonya’da beklenen müşteri sayısı 21 milyondur. Türkiye’de popüler olan pazar yeri Trendyol, 110 bin mağazasıyla cirosal olarak Allegro’nun 10 katı altındadır.

Güncel kullanıcı sayısı 17 milyon olan Allegro,  10 Milyar USD’lik Polonya e-ticaret pazarındaki en büyük oyuncudur. Avrupa’nın da en büyük dördüncü e-ticaret sitesidir. 

 Bu sayıları göz önünde bulundurduğumuzda, Polonya’nın muazzam bir pazar olduğunu söylemek mümkündür. Sadece bu verileri gözlemlemek bile Polonya pazarının değerinin katlanacağının ve potansiyel pazardan çok gelişmiş bir pazar olacağının göstergesidir.

Polonya'ya e-ihracat
Polonya’ya e-ihracat

Konu Başlıkları

  1. Polonya’da Ticaret hacmi
  2. Polonya’da nasıl satışa başlarım? E-ihracatta nasıl var olurum?
  3. Polonya’da ödeme nasıl alınır?
  4. E-ihracat ile Kur farkını avantaja çevirmek
  5. Polonya’ya ihracatta kargo işlemleri
  6. Polonya’da gümrük işlemleri
  7. Polonya’da vergi nasıldır?
  8. Propars ile E-ihracat

Polonya’da Ticaret Hacmi

Ticaret alanında gelişmekte olan Polonya, Türkiye’nin en büyük 18. ticari partneridir. Türkiye, 2019 yılında Polonya’ya 3,4 milyar dolarlık ihracat yaparken, Polonya’dan 2,6 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. Son 5 yılda Polonya’ya ihracatımızın büyürken, ithalatımızın daralması ticari ilişkimizin karlı bir yönde ilerlediğinin göstergesidir.

Dünya Bankası verilerine göre 2019 yılı GSYH cari fiyatlarla 592.1 milyar dolar olan Polonya, dünyanın en büyük 22. Ekonomisidir. Comtrade verilerine göre Polonya 2019 yılında toplam 251,8 milyar dolarlık ihracat ve 246,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir.

Polonya’da ticaret yapmanın en büyük avantajlarından biri ise; Polonya’nın yurt dışından en çok talep ettiği ürünler ile Türkiye’nin yurt dışına sattığı ürünlerin benzerlik göstermesidir.

Polonya’da nasıl satışa başlarım? E-ihracatta nasıl var olurum?

Bildiğiniz gibi artık günümüzde küçük esnaftan tutun, binlerce çalışanı olan firmalara kadar herkes e-ticaret ile oldukça haşır neşir. Herhangi bir dükkana ya da çok büyük bir sermayeye ihtiyaç duymadan kitlelere ulaşabilmek, bu konuda satıcıları en çok cazip eden nokta diyebiliriz.

Ülkemizde de, tüm dünyada olduğu gibi satıcılar Amazon başta olmak üzere eBay, Etsy, Allegro gibi global e-ticaret platformlarında ürünlerini satışa açıyorlar. Sizde internet sitenizi milyonlarca kullanıcısı olan Allegro, Amazon ve Ebay gibi Pazar yerlerine taşıyarak, potansiyel müşterileri sayınızı arttırabilirsiniz.

Propars ile Allegro, Amazon ve Ebay gibi dünyanın en popüler pazar yerlerinde dakikalar içinde yer alabilir, e-ticaret hacmi geniş ve kullanıcı sayısı fazla olan ülkelerde ürünlerinizi satışa çıkartabilirsiniz.

Polonya’dan ödeme nasıl alınır?

Polonya'dan ödeme nasıl alınır?

Paypal’ın ülkemizdeki faaliyetlerini durdurması ile birlikte, e-ihracat yapanlar veya yapmayı düşünenler için ödemelerini nasıl tahsil edeceği sıkıntılı bir konu haline gelmiştir.

Dünya çapında en çok tercih edilen ödeme sistemi olan Payoneer ile Allegro, Etsy, Ebay, Amazon gibi platformlarda yer almak isteyen firmalar, ödemelerini sorunsuz bir şekilde almaktadır.

Eğer bir Payoneer hesabına sahipseniz, Polonya’dan yaptığınız satışlarınızdan aldığınız kazançları, hesabınızda toplayabilir ve yönetebilirsiniz. Bu sayede, her mağazanız için ayrı ödeme hesapları açmanıza gerek kalmaz.

Payoneer hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz ‘Payoneer Nedir? Avantajları Nelerdir?’ konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

https://blog.propars.net/payoneer-nedir/

E-ihracat İle Kur Farkını Avantaja Çevirmek

Türkiye’de yaşanan kur dalgalanmaları, ülke ekonomisini zor durumda bırakarak, satıcıların istedikleri kar oranlarını yakalamalarını zorlaştırdı. Artan döviz kurlarını kendi avantajınıza çevirmenin en kolay ve karlı yolu ise e-ihracattan geçmektedir.

Polonya’nın en büyük pazaryerlerinden biri olan Allegro’da, bir T-shirt’ü ortalama 25,50 Zloti’ye satmanız mümkündür. Türkiye’de ortalama T-shirt fiyatlarının 20 TL olduğunu varsayarsak, Allegro’da aynı T-shirt’ü 50 TL’ye satabilirsiniz.

Burada kazancınızı en fazla etkileyecek noktalardan biri de potansiyel müşteri sayılarınızdır. Polonya, 37,9 milyonluk nüfusu ile AB’nin en kalabalık altıncı ülkesidir. Ülkenin en büyük pazaryeri olan Allegro’nun aylık kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 17 milyonu bulmaktadır. Bu yoğunlukta müşteri sayısına sahip bir pazaryerinde yer almak, potansiyel müşterilerinizin sayısını otomatik olarak arttıracaktır.

Yapılan araştırmalara göre, 2021 içerisinde e-ticaretten en çok gelir elde eden ülkeler sıralamasında Polonya 19. sırada bulunuyor. Polonya’nın özellikle tekstil ve mobilya ürünlerini ithal etmeyi tercih eden bir ülke olduğunu düşünürsek, Türkiye’deki satıcılar için hedef alınabilecek bir pazar yeri olduğunu söyleyebiliriz.

İşte 2019 yılında Polonya’nın yurt dışından satın aldığı başlıca ürünler şu şekildedir;

-Mücevherat ve Kıymetli Taşlar=625. Milyon USD

-Ağaç ve Orman Ürünleri=4.69 Milyar USD

-Hazır Giyim= 4.60 Milyar USD

-Deri, Ayakkabı, Saraciye= 3.05 Milyar USD

-Mobilya= 2.65 Milyar USD

-Tekstil, Halı ve Ev Tekstili= 2.38 Milyar USD

-Toprak, Cam ve Seramik= 1.85 Milyar USD

-Madencilik ve Doğal Taşlar= 1.82 Milyar USD

Polonya’ya E-İhracatta Kargo İşlemleri

 Sınır ötesi ticaret yapmak isteyen insanların en fazla çekindiği konuların başında gelen kargo işlemleri aslında sandığınız kadar komplike bir süreçten oluşmamaktadır.

Uluslararası gönderilerinizi hızlı, güvenilir ve ekonomik fiyatlar ile müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

İlk olarak, hangi uluslararası kargo firmasına başvurmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Yurt dışı kargo takibinizi ise, gönderinizi kargo firmasına teslim ettikten sonra kargo şirketi tarafından gönderilerinize ait bir barkod koduna sahip olacaksınız. İşte bu barkod kodu aracılığıyla kargolarınızı kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.

Polonya'ya e-ihracatta kargo

 Bir diğer konu ise kargoların ne kadar süre ile teslim edildiğidir. Ülkeler arası teslimat yapmak şehirlerarası teslimattan farksızdır. İstanbul’dan Ankara’ya 1 ile 3 gün arasında giden kargo gönderiniz, Türkiye’den Polonya’ya da aynı süre zarfı içerisinde ulaşmaktadır.

Polonya’da Gümrük İşlemleri

Eğer mikro ihracat yapıyorsanız, yani yurt dışına göndereceğiniz ürünün ağırlığı 300 kg’ın altındaysa ve 15000 Euro’nun altında bir fiyata sattıysanız, satışınız mikro ihracat sayılmaktadır.

Mikro ihracat altında sayılan bir ürün için herhangi bir gümrük beyannamesi, gümrük masrafı vb. ekstra ücret ödemezsiniz.

Polonya'da Gümrük İşlemleri

Mikro ihracat hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için ‘E-İhracat Nedir’ konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Polonya’da Vergi İşlemleri

Polonya, 1 Mayıs 2004 tarihinde gerçekleşen AB üyeliği ile birlikte, AB Gümrük Birliğinin bir parçası haline gelmiştir. (ticaret.gov.tr)

AB Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye, Polonya’ya yaptığı ihracatlar da gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Polonya arasında“ Çifte Vergilendirmeyi Önleme” ikili anlaşması yürürlüktedir.

Polonya’da Katma Değer Vergisi standart oranı %23’tür. Bazı yiyecekler, medikal ürünler, kitaplar ve otelcilik hizmetlerinde %8’lik ve %5’lik indirimli oranlar uygulanmaktadır.

Propars ile E-ihracat

Propars ile E-ihracat yaparak tüm ürünlerinizi kısa süre içerisinde dijital dünyaya taşıyabilir, dünyada e-ticaret hacmi en geniş ve müşteri sayısı en fazla olan ülkelerde ürünlerinizi satabilirsiniz.

Propars, sizin yerinize pazar yerlerindeki mağazalarını açar ve satışta olan ürünlerinizin takibini yapar. Stoklarınızın güncellemeleri otomatik olarak yapılır. Bütün siparişlerinizi tek bir ekrandan yönetme şansını size verir. E-faturalarınızı ise aynı ekran üzerinden dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz.

E-ihracat

Dünyaya açılmak isteyen satıcıların çekindiği konular arasında olan dil bariyerini ise sizin yerinize halleder. Türkçe arayüze sahip Propars ile kategori ve ürün özelliklerinizi Türkçe olarak seçebilirsiniz. Ürün bilgileriniz, ürünlerinizi satışa açtığınız ülkelerin dillerine göre sistem üzerinden otomatik olarak çevrilir.

Müşterilerinizden aldığınız mesajlar ve sizin gönderdiğiniz mesajlar yine otomatik çevirisi yapılarak size ulaşır ve gönderilir

E-Ticaret
SEO (Search Engine Optimization) Nedir ve Nasıl Kullanılır?
E-Ticaret
E-Ticarette Stok Yönetiminin Önemi
E-Ticaret
Allegro Reklamları ile Satışlarınızı Artırın
tr Turkish
X