Genel

E-İhracata Başlamanız İçin 7 Neden


E-İhracat; son dönemde özellikle de e-ticaret yapanların çok sık duyduğu bir kavram. Küçük veya büyük tüm işletmelerin bir şekilde başlamak istediği e-ihracat aslında nedir? Neden bu kadar yoğun talep görüyor?

İşte e-ihracata hemen şimdi başlamanız için 7 eşsiz neden.

  1. Dijital Dönüşüme Ayak Uydurun
  2. İç Piyasadaki Dalgalanmalardan Korunun
  3. Döviz Kurlarını Avantaja Çevirin
  4. Global Platformlarda Yerinizi Alın
  5. Marka Değerinizi Global Çapta Yayın
  6. Bir “İhracatçı” Olun   
  7. Dünyadaki Fırsatları Yakalayın

1. E-İhracat ile Dijital Dönüşüme Ayak Uydurun

Yaygınlaşan internet kullanımı ile işletmeler için e-ticaret yapmak bir zorunluluk haline geldi. Ancak bu zorunluluk işletmeler için eşsiz fırsatlar da yarattı. Doğru hedef kitleyi yakalamak ve ülkenin dört bir yanına satış yapıyor olmak herkes için yepyeni ve heyecan vericiydi.

Fakat dijital dönüşüm artık yalnızca ilçeleri ve şehirleri değil; ülkeleri hatta kıtaları aşmamızı sağlıyor. E-Ticaret sınırları ortadan kaldırıyor ve tüm dünyadaki satıcılar ile alıcıları aynı ortamda buluşturuyor.

Tıpkı fiziki mağazaları aşıp e-ticarete başlamanız gibi e-ticaretinizi büyütüp e-ihracata başlamak da bir zorunluluk haline geldi.

Çağa ve geleceğe adapte olabilmek için bugünün ve yarının ticaret anlayışına ayak uydurmalısınız.

2. İç Piyasadaki Dalgalanmalardan Korunun

Hangi ülkede hangi şartlar altında olursanız olun işler bazen yolunda gitmeyebilir. Dijitalleşmek ve e-ihracata başlamak ise dünyaya ile bütünleşmenizi sağlar.

İç piyasada artan döviz kurları, gelişen sosyal veya politik olaylar ticaretinize zarar verebilir. Fakat eğer tüm dünyaya satış yapan bir işletmeyseniz; bu nedenler sizi yavaşlatamaz.

İç piyasada yaşanacak en olağanüstü durumlarda bile ürünleriniz tüm dünyadan talep görmeye devam edebilir.

Bu, kalıcı olmayı ve büyümeyi hedefleyen her işletme için olmazsa olmaz bir ihtiyaç.

Yatırımlarınızı dünyaya açın ve işletmenizi iç piyasadaki dalgalanmalardan koruyun.

3. Döviz Kurlarını Avantaja Çevirin

Artan döviz kurları kuşkusuz hepimiz için çok farklı zorluklar yaratıyor. Enflasyon artıyor, Türk Lirası değer kaybediyor…

Ancak bu durum bize farklı bir fırsatın kapısını aralıyor. Türkiye’de ürettiniz ürünler Avrupa ve Amerika gibi kıtalar için rekabet edilemez derecede uygun fiyatlara düşüyor. Size ise aynı ürünü USD ve Euro gibi döviz kurları üzerinden 7-8 kat farkla satma imkanı sağlıyor.

Türk Lirası değer kaybetse bile Türk Lirası ile ürettiğiniz ürünleri yüksek döviz kurları ile tüm dünyaya satma şansına sahipsiniz.

Şimdi hemen dünyaya satmaya başlayın ve paranıza değer katın.

Propars’ı Ziyaret Edin

4. Global Platformlarda Yerinizi Alın

Amazon, Ebay ve Etsy gibi platformlar kendi alanlarında dünyanın açık arayla en büyük e-ticaret platformları.

Örneğin; Almanya’daki tüm e-ticaretin %66’sı yalnızca Amazon.de ve Ebay.de üzerinden gerçekleşiyor.

Üstelik bu platformları yalnızca e-ticaret üzerinden sınırlandırmak da doğru değil. Çünkü; Amazon.com, A.B.D’deki tüm perakende ticaretin %50’sinden fazlasını elinde bulunduruyor.

Günden güne büyüyen ve tekelleşen bu platformlarda yerinizi erkenden almamak sizin için geri dönülemez bir hata olabilir.

Dünyanın en büyük pazarlarında kalıcı ve başarılı bir satıcı olmak için kolları sıvamanın tam zamanı. E-ihracat için geç kalmayın!

5. Marka Değerinizi Global Çapta Yayın

Ürünlerinizin hedef kitlesinin yalnızca ülkemizle sınır olmadığını unutmayın. Tüm dünyada ürünlerinize talep gösterebilecek milyarlarca e-ticaret kullanıcısı var.

Tüm dünyaya satmak varken neden kendinizi sınırlandırasınız ki? Bırakın, ürünleriniz ve markanız tüm dünyanın beğenisine sunulsun.

6. Bir “İhracatçı” Olun  

Bir ürün üretmek ve tüm dünyaya satmak her işletme için tarifsiz bir prestij. Ürünlerini tüm dünyaya ürün satan ve ülkeye döviz değeri katan bir işletme olmak eskisinden çok daha kolay.

Artık ihracat yapmak yalnızca büyük ölçekli firmaların altından kalkabileceği bir şey değil. E-İhracat küçük-büyük tüm işletmelere “ihracatçı” olma şansını sunuyor. Üstelik eskisi gibi düşük kâr marjı ile toptan göndermekten ziyade çok daha karlı biçimde perakende satacak şekilde…

E-İhracat yaparken faydalanabileceğiniz devlet teşvikleri de olduğunu unutmayın. Burada faydalanabileceğiniz en önemli nokta “mikro ihracat” kapsamında yararlanabileceğiniz muafiyetler.

Mikro ihracat ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için yazımızı incelebilirsiniz.

Mikro ihracat kapsamında göndereceğiniz ürünler gümrükten muaf tutulur. Eğer ürününüzün faturası 15.000 Euro’nun altında ve ağırlığı 300 kilogramdan az ise ürününüz yurt dışına hiçbir ek prosedüre takılmadan gönderilir.

Üstelik bu ürünlerin faturaları KDV “0” olarak kesilir. Bu şekilde satışınızla ilgili vergi ödemeyeceğiniz gibi ürün için daha önceden ödediğiniz KDV’yı yıl sonu geri alabilirsiniz.

Tüm bu teşvikler ise her işletmenin yurt dışına satış yapması ve katma değer yaratabilmesi için…

İhracat yapmak işletmeler için prestijli bir fırsat ve ülke üretimi için bir sorumluluk.

7. Dünyadaki Fırsatları Yakalayın

Çağı yakalamak ve geleceğe adapte olmak için global düşünmek gerekiyor. Türkiye’de satmakta olduğunuz ürün İngiltere’de çok beğenilecek ve talep görecek bir ürün olabilir.

Veya hediyelik eşya satan bir işletmeyseniz Anneler günü gibi yoğun alışveriş trafiği olan özel günlerde neden tüm dünyaya satmayasınız?

Ayrıca, yabancı ülkelerin kendilerine has milli ve geleneksel bayramlarında tıpkı Türkiye’de bir bayram varmış gibi önemli sipariş hareketleri ile karşılaşabilirsiniz.

Gelir beklentinizi yalnızca ülkemizle sınırlandırmayın ve tüm dünyadaki e-ihracat ile fırsatları yakalayın. 

Propars E-İhracat

E-İhracata başlamak birçok firmanın hayali ve isteği. Ancak neye, nereden başlayacağınıza karar vermek ve bu süreci organize etmek her zaman çok kolay olmayabilir.

Bu noktada global pazaryerleri entegrasyonları ile Propars size e-ihracat ile ilgili en doğru çözümü sunabilir.

Propars’ı Ziyaret Edin

Propars ile ürünlerinizi toplu olarak Amazon, Ebay ve Etsy gibi dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinde satışa çıkartmak çok kolay. Üstelik tüm bu süreci Türkçe organize etmekte mümkün.

24 farklı ülkeye satış yaparken Propars’ın Türkçe arayüzünden tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca bu süreçte enerjinizi yanlış yerlerde harcamamak da çok önemli.

Global pazaryerlerinde mağaza kurulumu, en doğru ve uygun kargo anlaşmaları, çeviri hizmetleri, entegrasyon hizmeti gibi konular e-ihracat sürecinizde sizi yorabilecek bazı önemli noktalardan.

Fakat bu noktada Propars’ın ücretsiz ve profesyonel destekleri ile tüm süreci Propars ile yönetebilir ve yalnızca satışlarınıza odaklanabilirsiniz.

Propars ile e-ihracatın kolay ve güvenilir yolunu seçmek için hemen şimdi bize ulaşın!

İlgili yazılar;

E-Ticaret
Ev Ofis Size Göre mi?
E-Ticaret
Müşteri Kazanmanın ve Elde Tutmanın Sırları
E-Ticaret
Terk Edilen Alışveriş Sepetlerinin Hikayesi