Amazon Avrupa'da Nasıl Mağaza Açılır? - Propars Blog
e-ihracat

Amazon Avrupa’da Nasıl Mağaza Açılır?


Bir Amazon mağazası oluşturmak ve Avrupa’ya e-ihracat yapmak artık her işletme için çok daha kolay. Tek bir Amazon Avrupa hesabı oluşturarak Amazon’un 5 farklı adresiyle tüm Avrupa ülkelerinde satış yapmanız mümkün. Peki, Amazon Avrupa hesabınızı nasıl oluşturabilirsiniz?
Bu yazımızda size, Amazon mağaza açma sürecini ve nasıl Amazon Avrupa hesabı oluşturacağınızı adım adım anlattık.

Konu Başlıklarımız

1) Hesap Oluşturma Sayfası
2) İşletme Bilgisi
3) Satıcı Bilgileri
4) Ek Bilgiler
5) Amazon Mağaza Adı
6) Ödeme Yöntemini Seçme
7) Propars ile Amazon Avrupa’da Mağaza Açmak

Hesap Oluşturma Sayfası

İlk olarak, Amazon Avrupa hesap oluşturma sayfasını açıyoruz. Amazon bu sayfada sizden e-posta adresi, isim, soy isim ve şifre gibi bilgiler istiyor. Gerekli bilgileri doldurup ‘’İleri’’ diyoruz. E-posta adresinizin, daha önce Amazon’da hesap açmak için kullanmadığınız bir e-posta olması gerekiyor. Daha önce kullanılmış bir adres ile hesap açamıyorsunuz. Daha sonra, işletmenizle ilgili gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu sayfada karşımıza üç farklı soru çıkıyor. Bunlar :

a) İşletmeniz nerede bulunuyor?
b) İşletmenizin türü nedir?
c) İşletmenin yasal adı?

a) ‘’İşletmeniz nerede bulunuyor?‘’ sorusu, Amazon’un işletmenizin kayıtlı olduğu ülkeyi belirlemek için sorduğu bir sorudur. Eğer firmanızın kayıtlı adresi Türkiye’de bulunuyorsa, Türkiye’yi seçebilirsiniz.

b) ‘’İşletmenizin türü nedir?‘’ sorusunda firma tipinizi belirtmeniz gerekiyor.

Bu durumda :

Esnaf ve sanatkârlar için ‘’Esnaf ve Sanatkârlar‘’,
Döner Sermaye, Kamuya Ait Ticari İşletme için ‘’Devlete Ait İşletme’’,
Şahıs/Gerçek Kişi İşletmesi için ‘’Gerçek Kişi İşletmeleri‘’,
Halka Açık Şirket için ‘’Halka Açık İşletme‘’
Kollektif Şirket (Koll.Şti.) / Komandit Şirket (Komm.Şti.) / Limited Şirket (Ltd.Şti) / Anonim Şirket için “Özel İşletme”

seçeneğini seçmelisiniz.

c) ‘’İşletmenizin yasal adı?‘’ sorusunda, işletmenizin tam adını resmi belgelerde belirtildiği gibi eksiksiz bir şekilde yazmalısınız. Daha sonra ‘’Kabul Et ve Devam Et ‘’ butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

İşletme Bilgisi

Bu sayfada sizden firmanızın kayıtlı adresi, vergi numarası, ticaret sicil numarası, telefon numarası ve öncelikli olarak irtibata geçilecek kişinin bilgileri isteniyor. İrtibat kurulacak kişi isminin pasaportta ya da kimlikte yazıldığı şekliyle, en doğru şekilde yazılması gerekiyor.

Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta mevcut. Eğer bilgilerini girdiğiniz ‘’Öncelikli İrtibat Kişisi’’, imza sirkülerinde belirtilmemişse ve firmanızda %25’ten fazla bir paya sahip değilse, daha sonraki adımlarda bu kişi hakkında sizden firma yetkilisi tarafından onaylanmış bir yetkilendirme mektubu yüklemeniz istenecektir. Kişinin bilgilerini bu durumu dikkate alarak doldurmalısınız.


Bu sayfadaki işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra ‘’Kaydet ve Devam Et’’ butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Satıcı Bilgileri

Karşınıza çıkan sayfada Amazon sizden, bahsettiğimiz irtibat kişisinin doğduğu ülkeyi, şu anda vatandaşı olduğu ülkeyi ve doğum tarihi gibi bilgileri istiyor. Kimlik kanıtı istenilen bölümde kimlik ya da pasaport seçeneklerinden birini seçmeli ve örneğin ‘’Kimlik’’ i seçtiyseniz, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı istenilen boşluğa girmelisiniz. Alt kısımda bulunan ‘’İkamet Adresi ‘’ alanında, otomatik olarak iş adresiniz görünecektir. ‘’Başka adres ekle ‘’ butonuna tıklayarak, irtibat kişisinin resmi ikametgah adresini ayrıca girmeniz gerekiyor.

Bir sonraki adımda, size bir onay kodu gönderilmesi için telefon numarası girmeniz isteniyor. Numaranızı girdikten sonra ‘’SMS’’ seçeneğini seçip, ‘’ Bana şimdi mesaj gönder ‘’ derseniz telefonunuza bir onay kodu gönderiliyor. Onay kodu girildikten sonra ‘’Doğrulama Başarıyla Tamamlandı ‘’ diye bir bildirim görüntüleniyor.

Bir sonraki adımda, eğer firmanızda %25’den fazla paya sahip tek bir kişi varsa ve bu kişi daha önceki adımlarda ‘’Öncelikli İrtibat Kişisi ‘’ olarak belirtilmiş ise, ‘’ İşletmenin tüm intifa hakkı sahiplerini eklediğimi onaylıyorum. ‘’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz. İşaretlediğiniz anda ‘’Kaydet ve Devam Et ‘’ butonu aktif hale gelecektir. Bu sayede bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Eğer firmanızda %25’den fazla pay sahibi olan farklı kişiler de var ise, ‘’ İntifa hakkı sahibi ekle ‘’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Tıkladığınızda karşınıza tüm pay sahiplerinin vatandaşı olduğu ülke, doğdukları ülke ve doğum tarihleri gibi bilgileri girmeniz gereken alanlar çıkıyor. Kimlik doğrulama için kimlik tipi ya da pasaport seçeneklerinden birini seçip, gerekli numarayı girmelisiniz.
Yine ikametgah adresi resmi belgelerde belirtildiği şekilde girilmelidir.

Ödeme Bilgileri

Bir sonraki aşama Ödeme Bilgileri sayfası. Bu sayfada sizden geçerli bir kredi kartının numarası, kart sahibinin adı-soyadı ve fatura adresi gibi bilgiler isteniyor. Tüm bilgileri girdikten sonra ‘’Kaydet’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Sonrasında ‘’Kaydet ve Devam Et’’ e tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Ek Bilgiler

Bu aşamada firma, pay sahipleri ve irtibat kişileri ile ilgili doğrulama dokümanlarını sisteme yüklemeniz gerekiyor.
‘’Kayıt Belgesi‘’ kısmına tescil belgesini, ‘’ İşletme Belgesi ‘’ kısmına ortaklık durumunu gösteren bir belge, ‘’Noter Onaylı İmza Sirküleri ‘’ kısmına ise imza sirküleri dokümanını yüklemelisiniz.
Sonrasında ‘’ Kaydet’’ e basarak yüklediğiniz belgeleri kaydedebilirsiniz.

Aynı ekranda, firma bilgileri ile ilgili bölümün hemen altında işletme için öncelikli irtibat kişisinin ve ikinci kişinin ek belgeleri isteniyor. Sağ taraftaki aşağı doğru ok işaretine tıklayarak, istenen belgelerle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.
Daha sonraki sayfada, eğer önceki adımlarda bulunan ‘’Kimlik Kanıtı ‘’ alanında pasaportu seçtiyseniz ‘’ Pasaport Yükle ‘’ butonu, kimlik seçtiyseniz ‘’Ulusal Kimlik Yükle’’ butonu karşınıza çıkacaktır. Butonlara tıklayarak gerekli belgeyi yükleyebilirsiniz.
Hemen alt taraftaki ‘’Doğduğu Ülkeyi Gösteren Belge’’ kısmına doğum yerini belirten bir belge yüklemelisiniz.

Eğer yükleyeceğiniz belge :

– Nüfus kayıt örneği ise ‘’Çevrim içi Nüfus Kayıt Örneği‘’
– Sürücü belgesi ise ‘’Sürücü Belgesi’’
– Pasaport ise ‘’Pasaport’’ seçeneğine tıklamalısınız.

‘’Adres Kanıtı‘’ adlı alana, kişinin ikamet adresini belirten bir belge yüklemeniz gerekiyor.
Bu noktada eğer direkt olarak ikametgah belgesi yükleyecekseniz, ‘’Nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgah belgesi ‘’ seçeneğini seçmelisiniz. 
Eğer ev adresini gösteren bir fatura ya da farklı bir belge yükleyecekseniz, seçenekler arasından uygun olanı seçmelisiniz. ‘’Kaydet’’ butonuna tıklayarak, bu sayfada yüklediğiniz tüm belgeleri sisteme kaydedebilirsiniz.

Belgelerin tamamı yüklendikten sonra, sayfanın en altındaki ‘’Doğrulama için gönder’’ butonu aktif hale geliyor. Son olarak bu butona basarak bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

Amazon Mağaza Adı

Bu kısımda, Amazon Avrupa hesabınız için kullanacağınız mağazanızın ismini belirlemeniz gerekiyor. Amazon mağaza ismi, daha önce kimse tarafından kullanılmamış bir isim olmalı. Mağaza isminizi sisteme girdikten sonra, ‘’Ürünlerinizi listelemeye başlayın ‘’ butonuna tıklarsanız kaydınızı tamamlamış olursunuz ve ‘’İki Adımda Doğrulama‘’ ekranına yönlendirilirsiniz.

Bu ekranda, daha önceki adımlarda belirtmiş olduğunuz telefon numarasını ve ikinci bir cep telefonu numarasını sisteme girmeniz isteniyor.
İki numarayı da girdikten sonra bu adımı geçmiş oluyorsunuz.

Sonrasında Amazon sizi otomatik olarak Amazon Avrupa Seller Central hesabınıza yönlendiriyor.
Artık bir Amazon Avrupa Satıcı hesabı sahibisiniz.

Ödeme Yöntemini Seçme

Amazon Avrupa hesabınızı oluşturduktan sonra, sıradaki adım kullanacağınız ödeme yöntemi seçme.
Bildiğiniz gibi, dünyadaki en popüler ödeme sistemi PayPal Türkiye’de kullanılamıyor.
Bu yüzden Amazon, Türkiye’deki hesabınız için ödeme sistemi olarak anlaşmalı olduğu Hyperwallet’ı öneriyor. Yani Amazon Avrupa’da satış yapmaya başlayabilmek için yapmanız gereken son şey, bir Hyperwallet hesabı açmak. Ödeme sistemi olarak Payoneer gibi farklı seçenekleri de tercih edebilirsiniz ama PayPal’ın yokluğunda Türkiye’de genellikle Hyperwallet tercih ediliyor.

Hyperwallet’da nasıl hesap açılacağını ve Hyperwallet ilgili birçok detaylı bilgiyi öğrenmek için
‘’Hyperwallet Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Propars ile Amazon Avrupa’da Mağaza Açmak

Propars sayesinde e-ticaret yapmak çok kolay. Propars’ı kullanarak ürünlerinizi Amazon Avrupa’ya entegre edebilir ve tüm dünyaya satmaya başlayabilirsiniz. Üstelik, Propars’ ın yönetim modülleri ile gerekli tüm işlemlerinizi tek bir panel üzerinden kolayca yönetebilirsiniz.

Stok Yönetimi

Stok Yönetimi özelliği ile, ürünlerinizi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.
Bu sayede, stokları tükenmiş bir ürünü satma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Mesaj Yönetimi

Mesaj Yönetimi özelliği ile, tüm müşterilerinizin soru ve isteklerini zaman kaybetmeden cevaplayabilirsiniz. Üstelik, Propars size gelen mesajları Türkçe’ye, sizin gönderdiğiniz mesajları ise gönderilen kişinin diline otomatik olarak çevirir.

Ürün Kategorileri

Propars’da ürünlerinizi kategoriler ile eşleştirerek, istediğiniz ürünü anında bulabilir ve kolayca satışa açabilirsiniz. Böylece eşleştirme problemleriyle karşı karşıya kalmazsınız.

Finans Yönetimi

Muhasebe işlemleriyle uğraşmanıza gerek kalmadan, Propars ile tüm finansal hareketlerinizi kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Amazon Avrupa’da Nasıl Satış Yapılır?
Amazon Avrupa’da Komisyon Oranları Nelerdir?
Amazon’da Satış Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

e-ihracat
Payoneer Nedir? Komisyon Oranları Nelerdir?
E-Ticaret
2020 Güncel Amazon’da Satış Yapma ve Amazon’da Mağaza Açma Rehberi
e-ihracat
Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?