Paypal Sorunu Nasıl Çözülür? Türkiye’de Nasıl Kullanılır? - Propars Blog
e-ihracat

Paypal Sorunu Nasıl Çözülür? Türkiye’de Nasıl Kullanılır?


Dünyanın en bilinen online ödeme yöntemi Paypal 2016 yılında Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmuştu. Bu durum; Paypal kullanarak yurt dışında e-ticaret yapan çok sayıda işletmeyi zor durumda bırakmış ve alternatif bir ödeme yöntemi aramaya yöneltmişti. Özellikle Amazon, Etsy ve Ebay gibi platformlarda satış yapmak isteyenler için büyük bir sorun haline gelmişti.

Bunun geçici bir süreç olduğu söylense de hala Paypal’ın Türkiye’ye yeniden dönüp dönmeyeceğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

Ancak, Türkiye’de Paypal kullanmanızı sağlayacak birçok yöntem mevcut. KOBİ’lerin dijitalleşmesini ve dünyaya açılmasını arzulayan Propars olarak bu yöntemlerden bazılarını sizin için derledik.

a. Paypal Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz gibi şu an için Türkiye’de bir Paypal hesabı açmanız mümkün değil. Ancak, yurt dışında bir Paypal hesabı açarak buradaki bakiyenizi Türkiye’deki banka hesabınıza aktarabilir ve dolaylı yoldan Türkiye’de Paypal kullanabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.


İşte o yöntemler:


1. Bir Yakınınızın Hesabını Kullanın: Yurt dışında oturan, güvendiğiniz bir yakınınızla anlaşarak onun banka bilgileri ile bir Paypal hesabı oluşturabilirsiniz. Ancak, bunun pekte iyi bir yöntem olduğunu söylenemez.

2. Yurt Dışında Banka Hesabı Açın: Bireysel olarak uygulayabileceğiniz daha güvenli ve daha profesyonel bir yöntem de var. Yurt dışına giderek kendinize bir banka hesabı açabilir ve bu hesapla kendinize ait bir Paypal hesabı tanımlayabilirsiniz.
 

3. İnternet Üzerinden Yurt Dışında Şirket Kurun: Son derece kolay ve ekonomik şekilde internet üzerinden yurt dışında bir şirket açabilirsiniz. Açtığınız bu şirket ile herhangi bir limite takılmadan uluslararası ticaretinizi en güvenli ve profesyonel şekilde yönetebilirsiniz.

3.1. Yurt Dışında Şirket Açmanın Avantajları:

Paypal hesabı için en güvenli ve sorunsuz çözümü sağlar.

Paypal’da limit sınırıyla karşılaşmanızı engeller.

Etsy’de en çok kullanılan ödeme seçeneği olan “Direct Checkout“, yani doğrudan Etsy’nin aracılığında gerçekleştirilen tahsilat şeklini uygulayabilmenizi sağlar.

– İnternet üzerinden son derece kolay şekilde kurabildiğiniz şirketinizin vergi usulü Türkiye’dekinin aynısı olsa da uluslararası ticaretinizde size pek çok bürokratik kolaylık sağlar.

online ödeme propars
Online Ödeme

Paypal Kullanmadan Yurt Dışına Nasıl Satış Yapılır?

a. Amazon’da Satış Yapmak

Öncelikle eğer satış yapmak istediğiniz platform Amazon ise zaten Paypal kullanmak gibi bir ihtiyacınız yok. Amazon’un Türk satıcılar için önerdiği Hyperwallet; tahsilat işlemlerinizi rahatlıkla karşılıyor.

Amazon’da yaptığınız satışların kazancı Hyperwallethesabınızda toplanıyor ve talep ettiğinizde paranız Türkiye’deki banka hesabınıza aktarılıyor.

Talep ettiğiniz tutar 1-3 iş günü içerisinde %3 gibi bir komisyon ile hesabınıza yatırılıyor.

Hyperwallet ile ilgili detaylı bilgi almak için Hyperwallet Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

b. Ebay’de Satış Yapmak

Eğer satış yapmak istediğiniz platform Ebay ise bir Paypal hesabına sahip olmalısınız. Bunun içinse yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Ebay’den sağladığınız kazanç Paypal hesabınızda toplanır ve sizde buradaki bakiyenizi yine %3 civarı bir komisyon ile Türkiye’deki hesabınıza transfer edersiniz.


c. Etsy’de Satış Yapmak

Etsy’de de tıpkı Ebay gibi Paypal hesabı oluşturmanız gerekiyor. Ne yazık ki, bu iki platformda da Hyperwallet gibi kolayca tahsilat yapabileceğiniz bir sistem henüz bulunmuyor.

Ancak Etsy ile ilgili atlamamanız gereken bir nokta var. Etsy müşterileri ödemelerini genellikle Paypal ile yapmayı tercih etmiyor. Müşterilerin çok büyük çoğunluğu ödemelerini Etsy’nin geliştirmiş olduğu Direct Checkout sistemi ile yapıyor. Etsy aracılığında gerçekleştirilen bu sistemi kullanan işletmeler satışlarını önemli ölçüde arttırıyor.

Etsy Direck Checkout sistemini kullanabilmeniz içinse yurt dışında bir şirket açmanız gerekiyor. Fakat zaten bunun zor bir işlem olmadığından bahsetmiştik.

Propars ile E-İhracata Hemen Başlayın!

E-İhracat yapmak artık her işletme için mümkün. Ürünlerinizi dünyanın dört bir yanında satışa açabilir ve milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Üstelik kur farkını avantaja çevirerek!

E-İhracata hemen başlamak için tek yapmanız gereken Propars’a ulaşmak.

Propars’ta Neler Var?

Propars satış yapmak istediğiniz ülkelerdeki Amazon, Ebay ve Etsy mağazalarınızı sizin yerinize açar, ürünlerinizi sizin yerinize listeler ve mağazalarınızı size “anahtar teslim” şekilde sunar.

– Tüm sanal mağazalarınızı tek bir panelden yönetmenizi sağlar.

– Stok takibi, sipariş yönetimi ve ön muhasebe gibi özellikleri ile e-ticarette ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri tek bir panelde toplarsınız.

– Türkçe olarak kullandığınız Propars paneliniz, ürünlerinizin çeviri işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirir.

– Satışlarınızı arttırmanız için size özel satış stratejileri geliştirir.

– Devamlı olarak ücretsiz “e-ihracat danışmanlık hizmeti” almanızı sağlar.

– Anlaşmalı olduğu kargo firmalarından %40’a varan indirimler almanızı sağlar.


İlgili yazılar:

– Hyperwallet Nedir? Nasıl Kullanılır?

– Payoneer Nedir? Nasıl Kullanılır?

e-ihracat
Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?
e-ihracat
Ebay ile Nerelere Satış Yapabilirim? Tam Liste!
e-ihracat
Amazon Avrupa’da Komisyon Oranları Nelerdir?