Ebayde satış yapmak ve Ebayde mağaza açmak için izlemeniz gereken tüm adımlar...
E-Ticaret

2020 Güncel Ebay’de Satış Yapma ve Ebay’de Mağaza Açma Rehberi


Ebay‘de ürün satmak birçok kişinin merak ettiği bir konu. Bu yazımızda Ebay’de nasıl satış yapılır sorusuna adım adım ve görselleriyle sizin için açıkladık.

Ebay işletmenizi uluslararası kulvara taşımak için tercih edebileceğiniz köklü e-ticaret sitelerinden biridir. 181 milyon potansiyel satıcıya sahip olan Ebay’de dükkan açmak birkaç temel adımla mümkün. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı adım adım keşfedelim.

Bu yazımızda bulabileceklerinizin listesi şu şekildedir:

 • A. Önce Siteyi Tanıyın
  B. Hesap İsminizi İsabetli Seçin
  C. Kayıt Oluşturun
  D. Size En Uygun Ödeme Yöntemini Belirleyin
  E. Hesabınızda Olumlu Yorum İçin Birkaç Ürün Alın
  F. Profilinizi Güvenilir Şekilde Düzenleyin
  G. Satışa Başlarken…
  H. Ebay’de Ürün Girmek
  I. Ödeme Planı Belirleyin
  İ. Ebay’de Kargo Aşaması
  J. Ebay’de Komisyon Oranları & Ücretin Hesabınıza Aktarılması
  K. Ebay’de Mağaza Açmak
  L. Ebay’de Daha Kolay  Satış Yapmak İçin…

A. Önce Siteyi Tanıyın

Ebay’de ürün satmak için sitenin nasıl çalıştığını ve hangi kıstaslara göre listeleme yaptığını anlamanız oldukça önemlidir. Bunun için sitede birkaç ürün aratın ve özellikle en başta listelenen ürünleri dikkatli bir şekilde inceleyin. Çünkü en üstte çıkan aramalar, en çok teklif alan ürünlerdir.

Ebayde, mağaza, açmak

Ebay’de satış yapmak

Önemli Not:  Ebay‘da satış yapmak için orta seviyede İngilizce bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Kendi bünyesinde sunduğu wikipedia tarzı makalelerle Ebay,  tüm hizmetlerini ve süreçlerini İngilizce olarak açıklamaktadır.

B. Hesap İsminizi İsabetli Seçin

Ebay’de ne satılır diye düşünmeden önce isabetli bir mağaza ismi seçmeniz oldukça önemlidir. En az 2 karakterden oluşan mağaza isminiz, potansiyel müşterilerinizi rencide etmemeli ve size ait olmayan bir markanın ismini taşımamalıdır.

C. Kayıt Oluşturun

Ebay’de satış yapmak için izlemeniz gereken bir sonraki adım, ana sayfanın üst kısmında konumlanmış “kayıt ol” yahut “register” linkine tıklamaktır. Bu adımlarda site sizi yönlendirecektir. Doğru bir e-posta ve akılda kalması kolay bir şifre yazmayı unutmayın. Kayıt işleminden sonra yazmış olduğunuz mail adresine bir onaylama maili atılır. Ebay’de satış yapmak için bu maildeki talimatları izlemeniz gerekmektir.

Arzu ederseniz iş adresinizle de Ebay’e kayıt yapabilmektesiniz. Kayıt ol sayfasının üst kısmında konumlanmış ” iş hesabı aç ” yazısına tıklayıp, Ebay’in yönlendirmelerini izlemeniz yeterli olacaktır.

D. Size En Uygun Ödeme Yöntemini Belirleyin

Ebay’de mağaza açmak ve satış yapmak için size uygun bir ödeme yöntemi belirlemeniz gerekmektedir. Birçok seçeneğiniz var lakin başlangıç için genellikle PayPal tercih edilmektedir. Ne yazık ki Türkiye’de PayPal kapalı gözükmektedir. Fakat Ebay’de satış yapmak için kredi ve banka kartı gibi çeşitli ödeme yöntemleri de mevcuttur.

 

E. Hesabınızda Olumlu Yorum İçin Birkaç Ürün Alın

Ebay’de nasıl satış yapılır sorusunun akla gelen ilk cevaplarından birisi, ” Alıcı ve satıcı geri bildirimlerine bakarak ” diyebiliriz. Hesabınıza olumlu yorum eklemek için bazı kullanıcılardan birkaç ürün satın alabilir ve yorum bırakmalarını rica edebilirsiniz. Böylece Ebay’de satış yapmak için dolaylı olarak ihtiyacınız olacak, gerçek yorumları profilinizde bulundurmuş olursunuz.

 

F.  Profilinizi Güvenilir Şekilde Düzenleyin

İnternet üzerinden satış yapmanın en önemli püf noktası güvenilir olmaktan. Siz de Ebay’de satış yapmak için güvenilir bir profil sayfası oluşturulmalı; olabildiğince ayrıntılı ve doğu bilgi paylaşmalısınız.

 

G. Satışa Başlarken…

Ebay’de ne satılır diye düşünmeden evvel, nasıl satacağınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ürünün depolama ve kargolama masrafı olacaktır. Satışa çıkartmadan önce gerekli ön çalışmaları iyi yapmalı. Aynı zamanda Ebay komisyon oranları  da göz önünde bulundurmalısınız. Bu konuya yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında Ürün Girmek, Mağaza Satmak ve Ebay’de Komisyon Oranları konularına değineceğiz.

H. Ebay’de Ürün Girmek

Ebay’de ürün girmek için ana sayfanın üst kısmındaki My Ebay kısmına gelip, Selling yazısına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekranda ürününüzün başlığını girmeniz gerekmektedir. Ebay’de satış yapmak için kullanıcıların aratacağı kelimeleri başlıkta kullanmak ve ucuz satıcı numaralarından uzak durmakta yarar var. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi, ürün listelerinde en üstte çıkan sonuçları örnek alın.

Akabinde karşımıza fotoğraf aşaması çıkacaktır. Fotoğraf yüklerken ürününüzün gerçek fotoğrafını kaliteli bir şekilde eklemenizde yarar var. Ebay gibi platformlar telif konusunda hassastır ve çalıntı fotoğraflara sıcak bakmazlar. Bu adımdan sonra karşınıza ürünün bilgilerini girmenizi isteyen ekran gelecektir. Ebay’de satış yapmak için ayrıntılı ve doğru bilgi vermeniz son derece önemlidir. Burada gireceğiniz bilgiler aynı zamanda, alıcıların arattığı kelimeleri de içermelidir. Burada önemli olan işi tadında tutmak; ne gereksiz bilgiyle okuyucuyu bunaltın, ne de az bilgiyle alıcıyı kuşkuya düşürün. Bunlara dikkat ederek ayrıntılı bilgileri girdikten sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ebay, mağaza, açmak

Ebay’de ürün satmak

I. Ödeme Planı Belirleyin

Ebay’de satış yapmak için doğru ödeme planını tercih etmek son derece önemlidir. Tercih edebileceğiniz satış yöntemleri şu şekildedir:

Online açık arttırma: 1 günden 10 güne kadar sürebilen açık arttırmalar, rekabetçi alıcılar aracılığıyla Ebay’de satış yapmak için sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Ender bulunan parçalar için en ideal ücretlendirme yöntemidir.
 • Ürüne ne kadar fiyat gireceğinizi kestiremiyorsanız, bu yöntem uzun vadede de fiyat belirlemeniz için size yardımcı olacaktır.
 • Şimdi al ürünler:  Klasik bir fiyatlandırma şeklidir. Alıcı ücretini ödeyerek ürünü alır.

İ. Ebay’de Kargo Aşaması

Ebay’de satış yapmak için ürününüzü sağlıklı bir şekilde alıcıya ulaştırmanız son derece önemlidir. Ebay uluslararası kulvarda satış yapmanızı kolaylaştıran çeşitli kargo seçenekleri sunmaktadır. Kargo ücretleri seçtiğiniz metoda ve gönderdiğiniz ülkeye, aynı zamanda kargonuzun ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Kargolama ile alakalı daha ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

J. Ebay’de Komisyon Oranları & Ücretin Hesabınıza Aktarılması

Alıcı ürünü aldığında ve onayladığında, ücret komisyonu kesilerek sizin hesabınıza aktaracaktır. Ebay’de komisyon oranları ürün kategorisine ve tercih ettiğiniz kargolama çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ebay komisyon olarak temelde iki aşamada sizi ücretlendirir. Bunlardan birincisi eklediğiniz kategoriye göre ödeyeceğiniz, ürün başı ücrettir. Yani girdiğiniz her ürün için, kategorisine göre bir  “ürün girdi ödemesi” yaparsınız. Ürünü toptan yahut tek olarak girmeniz bu ücreti etkilemez.

Ek olarak bilmeniz gereken bir avantaj var. Ebay, açık arttırma ile konulan ürünlerden de ürün girdi ödemesi alır. Fakat açık arttırmadaki ürün satıldığında, size bir ade Ebay komisyon kredisi verir; bu krediyle de bir ürünü ücretsiz olarak girebilirsiniz. Tüm satıcılar Ebay’in düzenlediği ücretsiz ürün girdisi yapılabilecek yerler listesini, aylık olarak alabilmektedirler.

Ebay’de Satış Yapmak İçin Komisyon Oranları

Ebay komisyon oranları ne kadar ?.. ” sorusunun cevabı bununla bitmiyor. Ebay’de satış yapmak için ödemeniz gereken ikinci bir komisyon ise, “satış komisyonu” olarak bilinen kesintidir.

Satış komisyonu, ürünün satışında, satıcı vergisi hariç ödenen tüm ücretin üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer satış açık arttırmadan yapıldıysa Ebay komisyon oranları açık arttırmanın başlangıç fiyatından, minimum satış fiyatından yahut satıcı ile alıcı arasında anlaşılan fiyat üzerinden (hangisi daha yüksekse) hesaplanır. Bu komisyon Ebay Motors ( araçların satıldığı Ebay kategorisi) ve Ebay Real Estate ( Ebay gayrimenkul kategorisi) için daha farklı hesaplanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayarak, İngilizce olan sayfaya bakabilirsiniz.

Ebay'de, komisyon, oranları

Ebay’de komisyon oranları

Önemli Not:

Ebay’de satış yaparken  potansiyel alıcıya iletişim adresinizi verirseniz yahut karşı tarafın iletişim adresini isterseniz, sistem bunu algılayabilmektedir. Bu durumda Ebay, belirlediği komisyonu otomatik olarak sizden tahsil eder.

Bunlara ek olarak, Ebay’de mağaza açmak ve satış olasılığını arttıran hizmetler almak isterseniz ödeyeceğiniz komisyonlar bulunmaktadır.  Bu komisyonlar da aldığınız hizmete ve kategoriye göre değişiklik göstermektedir.

Ebay, komisyon, oranı

Ebay’de Satış Yapmak

K. Ebay’de Mağaza Açmak

Ebay’de mağaza açmak için takip etmeniz gereken birkaç basit adım ve karşılamanız gereken temel şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ebay satıcı hesabınızın olması
 • Hesabınızda kredi kartınızın tanımlı olması
 • PayPall onaylı olmanız gerekmektedir. Paypall onayı ile alakalı ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.
 • Bu şartları karşılıyorsanız, Ebay’de satış yapmak için mağaza açabilirsiniz. 3 çeşit mağaza türü bulunmaktadır ve her birinin dilerseniz aylık, dilerseniz yıllık ödeyebileceğiniz ücretlendirmeleri bulunmaktadır.
Ebay'de, mağaza, açmak

Ebay’de mağaza açmak

Basic, Premium ve Anchor olarak isimlendirilen bu üç mağaza tipinin her ay ücretsiz ürün girme hakları bulunmaktadır. Ücretsiz ürün girdi hakları bittiğinde de, yeni ürün girme ücreti normale oranla daha düşüktür.  Bunları aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Ebay'de, satış, yapmak

Ebay’de Mağaza Avantajları

 

Bunlara Ek Olarak Ebay’de Mağaza Açmak İçin…

Ebay’de satış yaparken mağazaların, satış olasılığını arttırıcı çeşitli özellikleri de satın almaları daha ucuzdur. Normal bir satıcı ürününü öne çıkartmak ve daha çok dikkat çekmek için, mağazalı satıcıya oranla daha çok ücret ödemektedir. Ebay’de mağaza açmak için daha ayrıntılı bilgiyi İngilizce olarak buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Ebayde, mağaza, açmak

Ebay’de mağaza açmak

 

L. Ebay’de Daha Kolay Satış Yapmak İçin…

Ebay dünyanın en büyük e-ticaret siteleri arasında geçmektedir. Sunduğu çeşitli hizmet seçenekleri kullanıcıların kafasını karıştırmakla beraber, oldukça sofistikedir. Ebay’de satış yapmak için ürünün girdisi ve en uygun fiyatının belirlenmesinden, fatura kesilmesine kadar tüm adımları kontrol edebileceğiniz bir program olduğunu biliyor muydunuz? Türkçe arayüze sahip Propars ile tüm süreçleri son derece kolay yönetebilirsiniz.

Propars’ta neler var?

 • Ön Muhasebe
 • Stok Yönetimi
 • E-Ücretsiz E-fatura
 • Gittigidiyor Entegrasyonu
 • N11 Entegrasyonu
 • Hepsiburada Entegrasyonu
 • Sanalpazar Entegrasyonu
 • Ebay.com Entegrasyonu
 • Amazon.com Entegrasyonu
 • Etsy.com Entegrasyonu
 • Gelir Gider Takibi
 • Müşteri Yönetimi
 • Sipariş Yönetimi
 • Ve daha ticaret yapmak için lazım olan birçok özellik, Propars’ta bir arada. 

PROPARS’I KEŞFET >>

E-Ticaret
E-Müşteriler Kimlerdir?
E-Ticaret
32 Adımda CRO
E-Ticaret
Girişimcilere Destek Sağlayan Kurum ve Kuruluşlar