E-İhracat

İtalya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?


Dünyanın en büyük 8. Ekonomisine, Avrupa bölgesinin ise en büyük ekonomiler sıralamasında 3. sırada yer alan İtalya’ya e-ihracat yapmak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, gümrük, kargo, vergi gibi süreçlerden çekiniyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

İçerik;

 • İtalya E-ticaret Hacmi
 • Pazaryerlerinde Ürünlerin Satışını Etkileyen Faktörler
 • İtalya’da Online’ da En Çok Satılan Ürün Kategorileri ve En Çok Alışveriş Yapılan  Uluslararası Pazaryerleri
 • İtalya’ da En Çok Alışveriş Yapılan Uluslararası Pazaryerleri
 • İİtalya’da Online’ da En Çok Satılan Ürün Kategorileri
 • İtalya’da En Popüler Ödeme Seçenekleri  
 • Türkiye’den İtalya’ya E-ihracat Yapmak İsteyenler Ödemelerini Nasıl Alır?
 • İtalya’ya E-ihracat Yapmak İsteyenler için Kargo Süreci
 • E-ihracatta Gümrük Süreci
 • İtalya’ya E-ihracatta Vergi Süreci
 • Propars ile E-ihracat

İtalya E-ticaret Hacmi

İtalya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarına sahiptir. . İtalyanların toplamda %60’ı internetten alışveriş yapmaktadır ve ülkede 33 milyon e-ticaret kullanıcısı vardır.

İtalya’nın büyük bir potansiyel olduğunu ve pazarın gittikçe büyüdüğünü pazar katılımcılarının ülkeye yaptıkları yatırımlardan da anlayabiliriz. Buna örnek olarak İtalya’da büyük bir kitleyi elinde bulunduran Zalando’nun, 2020 yılının bahar aylarında Verona şehrinin yakınlarına depo açmasını gösterebiliriz.

Geçen yıl Avrupa’da 220 milyon kişi sınır ötesi alışveriş yapmıştır. İtalya’da sınır ötesi alışveriş yapanlar nüfusun %37’sidir. Bu orana azımsanmayacak kadar yüksektir.

Koronavirüs’den en çok etkilenen ülkeler arasında olan İtalya’da insanlar daha sık internetten alışveriş yapmaya başlamıştır. Pandemi nedeniyle daha sık online alışveriş yapanların yüzdesi ise %37’dir.

Eczane ve gıda ürünleri gibi temel ürünlerde online alışveriş, İtalya’da artarken, koronadan daha az etkilenen ülkelerdeki tüketiciler moda gibi diğer kategoriler için online alışverişe yönelmişlerdir.

Ülkenin e-ticaret alanındaki ciroları ise şu şekildedir;

 • Yerel para biriminde bir yıllık ortalama harcama: 825 Euro
 • 15-79 yaş arasında ki kitlenin online alışverişte bir yıllık ortalama harcaması:674 Euro
 • 2019 yılında online satışlardan elde eldilen gelir: 31.5 milyar Euro

Pazaryerlerinde Ürünlerin Satışını Etkileyen Faktörler

Ürünlerinizi maksimum seviyede satabilmek için, kullanıcı yoğunluğunun fazla olduğu pazaryerlerinde mağaza açmak dışında ürün fotoğraflarına, anahtar kelime seçimlerinize, ürün başlıklarınıza ve açıklamalarınıza dikkat etmelisiniz.

Her ne kadar pazaryerlerinin kullanıcı yoğunlukları ülkeden ülkeye farklılık gösterse de satış yapacağınız pazaryerlerindeki potansiyel müşterilerinizin markanızı ve ürünlerinizi keşfedebilmesi için, pazaryerlerinin kendi ekosistemlerinde bulunan pazarlama araçlarından faydalanabilirsiniz.

İtalya’da Online’ da En Çok Satılan Ürün Kategorileri ve En Çok Alışveriş Yapılan  Uluslararası Pazaryerleri

2020 yılında Eczane ve gıda ürünleri gibi temel ürünlerde online alışveriş, koronadan en çok etkilenen ülkelerden olan İtalya’da artarken, koronadan daha az etkilenen ülkelerdeki tüketiciler moda gibi diğer ürünler için online alışveriş yaptı.

İtalya’da online’ da en çok satılan ürün kategorileri ;

 • Tekstil ve Ayakkabı= %57
 •  Ev Elektronik malzeme= %51
 •  Spor ve Eğlence Ürünleri= %31
 •  Kitap ve Sesli Kitaplar= %41
 •  Kozmetik ve Cilt Bakımı= %36
 •  Bakkal Ürünleri= %24
 •  Eczane Ürünleri= %26
 •  Araba aksesuarları= %23

İtalya’ da En çok alışveriş yapılan üç uluslararası pazaryeri;

 • Amazon =%94
 • EBay= %52
 • Zalando= %44
 • Allegro= %2

Yukarıda yer alan pazaryerleri dışında ise İtalya’da Yoox, IBS, Saldiprivati’ de oldukça popüler olan pazaryerleri arasındadır.

İtalya’da En Popüler Ödeme Seçenekleri  

Dijitalleşmenin genişlemesi ile ödeme seçenekleri de artmaktadır. Alternatif ödeme sistemleri son zamanların en popüler ödeme yöntemidir. Kullanımının artması ile Avrupa ülkelerinde online alışveriş tüketicileri kredi kartı yerine alternatif ödemelere yönelmişlerdir.

Kredi kartı ve banka kartı kullanımları hala popülerliğini korusa da, Payoneer, Paypal ve benzeri ödeme seçenekleri kredi ve banka kartları kadar hatta bazı ülkelerde daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. İtalya’da bu ülkelerden birisidir.

İtalya’da en çok tercih edilen ödeme seçenekleri ve oranları şu şekildedir;

 1. Payoneer, Paypal vb.= %54
 2. Kredi Kartı= %37
 3. Teslimat sırasında nakit ödeme= %3
 4. Fatura= %1
 5. Mobil uygulamalar aracılığıyla= %1
 6. Banka aracılığıyla direkt ödeme = %1
 7. Taksitli ödemeler = %0
 8. Diğer ödeme seçenekleri= %3

Türkiye’den İtalya’ya E-ihracat Yapmak İsteyenler Ödemelerini Nasıl Alır?

Türk vatandaşlarının, e-ihracat süreçlerinde yurt dışından ödemelerini almasının en kolay ve en avantajlı yolu Payoneer’dir.

Yeni nesil teknolojik algoritmasından uyumluluğuna, operasyonlarından ve bankacılık altyapısına kadar birçok teknolojiden faydalanan Payoneer, sınır ötesi ödeme, işletme sermayesi, vergi çözümleri ve risk yönetimi gibi hizmet paketleri sunmaktadır.

Payoneer’de hesap sahipleri, banka hesaplarına, Payoneer e-cüzdanına, online olarak veya satış noktalarında kullanılabilen ve yeniden yüklenebilen ön ödemeli banka kartına para gönderip alabilmektedir. Sınır ötesi banka havaleleri, online ödemeler ve banka kartı hizmetleri ile sınır ötesi işlemler sağlamaktadır. Payoneer hakkında detaylı bilgi almak ve avantajlarını öğrenmek için blog yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İtalya’ya E-ihracat Yapmak İsteyenler için Kargo Süreci

Kargo süreci hem e-ihracat yapanlar hem de online alışveriş yapanlar için önem arz etmektedir. Tüketiciler için online alışverişlerde hızlı teslimat ve teslimat yerinin seçilebilmesi gibi özelliklerin satın alma kararına etkisi yüksektir.

İtalya bazında oranlar şu şekildedir;

 1. Teslimat zamanın seçilebilmesi=%56
 2. Hızlı teslimat =%43
 3. Teslimat yerinin seçilebilmesi=%41

Satış yapan kişiler ya da firmalar içinse akıllardaki sorular kargomu hızlı, güvenilebilir ve ekonomik fiyatlar ile gönderebilecek miyim oluyor.

İtalya’da online alışveriş yapan müşteriler sınır ötesi alışverişte %30 oran ile en fazla Çin’i tercih etmektedir. Çin’e kıyasla Türkiye’nin jeopolitik konumu lojistik anlamda Türkiye’yi öne çıkarmaktadır. Bu da demek oluyor ki, Türkiye’de şehirden şehire ürün göndermek ile Avrupa’da ki herhangi bir ülkeye ürün göndermek arasında hiçbir fark yok. Hatta bir diğer avantajı, üreticiden kullanıcıya ulaşım süresinin hızlı olması, ürünlerinizin katma değer oranını da doğrudan arttırmaktadır.

İkinci bir konu ise kargo mu ekonomik olarak nasıl gönderebilirim oluyor. Öncelikle Türkiye’den yurtdışına e-ihracat yapmak isteyenlere kargoya 10-15 Euro ödeyecek olması yüksek bir ücret gibi gelse de Avrupalı tüketicilerin bu fiyat bazındaki kargo ücretlerine alışkın olduğunu unutmamak gerek.

Aynı zamanda, mikro ihracat kapsamında olan kargolarınızı yurt dışına gönderirken çekinmenize gerek yok. Mikro ihracat kapsamında olan kargolar için %18 KDV iadesi alınabilmektedir.

Propars anlaşmalı olduğu kargo firmaları aracılığıyla, müşterilerine kargolarını çok daha uygun fiyatlarla yurt dışına gönderme imkanı sunmaktadır.

E-ihracatta Gümrük Süreci

İtalya’ya e-ihracat yaparken kargo süreci bölümünde bahsettiğimiz gibi eğer mikro ihracat yapıyorsanız, yani yurt dışına göndereceğiniz ürünün ağırlığı 300 Kg’ın altındaysa ve 15.000 Euro’nun altında bir fiyata sattıysanız gümrük beyannamesi, gümrük masrafı vb. ekstra ücret ödemezsiniz ve bu ücretlerden muaf olursunuz.

İtalya’ya E-ihracatta Vergi Süreci

E-ihracat Türkiye’de son zamanların odak noktası olduğu için e-ihracata teşvik kapsamında pek çok devlet desteği bulunmaktadır.

Bunlardan biri de vergi muafiyetidir. AB Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye, İtalya’ya yaptığı ihracatlar da gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Buna ek olarak iki ülke arasında ‘Bölgesel Ticaret Anlaşması’, ‘Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’, ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’ gibi ikili anlaşmalar mevcuttur.

Yurt dışı için oluşturduğunuz faturaları KDV tutarı olmadan hazırlayabilir; yani 0 KDV ile 150 Euro’ya kadar vergiden muaf olabilirsiniz. Aynı zamanda KDV iadesinden faydalanabilirsiniz.

Propars ile E-ihracat

Propars ile E-ihracat yaparak tüm ürünlerinizi kısa süre içerisinde dijital dünyaya taşıyabilir, dünyada e-ticaret hacmi en geniş ve müşteri sayısı en fazla olan ülkelerde ürünlerinizi satabilirsiniz.

E-ticaret sitesi listesi sürekli değişiyor ve her geçen gün daha fazlası oluşturuluyor. 2020 yılı itibariyle dünya genelinde 24 milyondan fazla e-ticaret sitesi mevcut. Propars ile en fazla kullanıcı sayısına sahip olan e-ticaret platformlarında yer alın.

Propars, sizin yerinize pazar yerlerindeki mağazalarını açar ve satışta olan ürünlerinizin takibini yapar. Stoklarınızın güncellemeleri otomatik olarak yapılır. Bütün siparişlerinizi tek bir ekrandan yönetme şansını size verir. E-faturalarınızı ise aynı ekran üzerinden dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz.

Dünyaya açılmak isteyen satıcıların çekindiği konular arasında olan dil bariyerini ise sizin yerinize halleder. Türkçe arayüze sahip Propars ile kategori ve ürün özelliklerinizi Türkçe olarak seçebilirsiniz. Ürün bilgileriniz, ürünlerinizi satışa açtığınız ülkelerin dillerine göre sistem üzerinden otomatik olarak çevrilir.

Müşterilerinizden aldığınız mesajlar ve sizin gönderdiğiniz mesajlar yine otomatik çevirisi yapılarak size ulaşır ve gönderilir.

Propars ile İtalya’ya e-ihracat yapmaya hemen başlayabilirsin. Şimdi hemen sen de İtalya’ya satış yapan bir e-ihracatçı ol!

İlgili yazılar:

-İngiltere’ye Nasıl E-İhracat Yapılır?

-Kanada’ya Nasıl E-İhracat Yapılır?

E-İhracat
Etsy Satışlarını Nasıl Artırırsın?
E-İhracat
Barkod Nedir? Barkod Muafiyeti Nasıl Alınır?
E-İhracat
E-İhracata Başlamanız İçin 7 Neden