Türkiye’deki Bitcoin Borsaları - Güncel Liste 2018
E-Ticaret

Türkiye’deki Bitcoin Borsaları – Güncel Liste 2018


 

Bir süredir sıkça duyduğumuz bir kelime var: Bitcoin. Hakkında sayısız komplo teorisi üretilen, her gün artan / azalan değeri ile kahve sohbetlerine bile konu olan, pek çok yatırımcıyı ve nihayetinde sokaktaki vatandaşı kendine çeken kripto para.

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş veya bankayla ilişkisi olmayan elektronik bir para birimi olarak tanımlanabilir.

Aslında şu anda sayıları 100’leri geçen kripto paraların ilki ve en ünlüsü. Belki de bundan dolayı nerdeyse jenerik hale geldi ve pek çok kişi kripto paraları tanımlamak için kısaca bitcoin’i kullanmaya başladı.

 

Bitcoin ilk olarak 2009 senesinde ortaya çıktı. 2011’e kadar oldukça sessiz sedasız bir gidişat sergilerken, konunun uzmanları ve bir grup bilgisayar / teknoloji meraklısı tarafından takip ediliyordu. O zamanlar 1 Bitcoin 20 cent, 30 cent civarlarındaydı. 2013’ten itibaren hızla artmaya başladı ve 2017’de 10bin dolarların üzerine çıktı, bulunduğumuz yılda ise 1 Bitcoin değeri 5-6 bin dolarların üzerinde.

Bitcoin Grafik Propars

 

Yani biraz erkenci davranıp 2010 senesinde sadece 100USD bitcoin yatırımı yapmış olsaydınız, şu anda 50milyon USD’dan fazla bir servete sahip olacaktınız.

Bitcoin’in önlenemeyen yükselişi başka kripto paraların da doğuşuna sebep oldu. İlki Ripple 2012 senesinde, Etherium ise 2015 senesinde ortaya çıktı. Şu anda piyasada 700 civarında kripto para bulunuyor. Nisan 2018 itibari ile en değerli sanal paralar: Bitcoin, Etherium, Ripple, Litecoin, Dash, Neo, IOTA, Monero…

 

 

Bitcoin’in Değerini Kim Belirliyor?

 

Bitcoin’in kendiliğinden gelen bir değeri yok, insanların / piyasaların taleplerine göre değer kazanıyor ya da kaybediyor. Talep arttığında değeri artıyor, düşünce değeri de azalıyor. İlk oluşturulan Bitcoin algoritması toplam bitcoin sayısını da belirlemiş, yani bir üst limit var: 21 milyon bitcoin. Bunun 17 milyonu şu anda piyasada kullanımda, kalanı da mining denen işlemlerle üretilmeye çalışılıyor. Tabi kalan bitcoinlerin mining işlemi her geçen gün zorlaştığı için tamamının çıkarılmasının onyıllar alacağı öngörülüyor.

 

Kısacası değerini insanların göstermiş olduğu ilgi belirlediği için saniyeler içinde yükselip alçalabilen bir sanal para Bitcoin. Dolayısı ile manipülasyona çok açık bir konu. Tanınmış bir kişinin, etki gücü yüksek bir figürün yaptığı açıklama, belirttiği görüş paranın değerini hemen etkiliyor.

 

Dünyada en çok bitcoin işlemi Japon yeni ile yapılıyor. Yaklaşık %45. Türkiye, bitcoin işlemlerinde 40. sırada yer alıyor. Bu arada pek çok ülke kendi kriptoparasını geliştirmek üzere kolları sıvadı. Estonya, Rusya

 

Bitcoin işlemlerinin yüzde 45’i Japon Yeni ile yapılıyor. Türkiye ve TL ise bu pazarda 40. sırada. Bir de kendi Bitcoin’ini geliştirmeye soyunanlar var. Estonya kendi sanal parasına ismini verdi bile: ‘Estcoin’. Rusya da kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalara başladı. Yüzde 2 bini bulan hiperenflasyonla boğuşan Venezüella’da ise halk, elindeki nakit paranın değerini kaybetmemesi için Bitcoin’e koşuyor.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

 

Bitcoin alım satımı yapan tonla platform var, kredi kartı ile dahi satın alınabiliyor. Bunlara Bitcoin aracıları deniyor. Çok hızlı işlem yapan, e-fatura kullanan, işlem hacmi ve güvenilirliği yüksek platformları seçmenizi öneririz.

 

Aşağıdaki listede en güncel Türkiye Bitcoin aracı platformlarını bulabilirsiniz.

 

https://www.piyasacoin.com/

https://www.paribu.com/

https://koinim.com/

http://www.parandeks.com

https://www.coinex.com.tr

http://www.kayinet.com

https://www.digilira.com

https://www.btcturk.com/

 

Bunlar da yabancı aracı kurumlar:

 

https://cex.io/

https://www.binance.com

https://hitbtc.com

https://www.kucoin.com/

https://www.bitfinex.com/

https://bittrex.com/

 

 

İlgili yazılar:

– Bitcoin Kabul Eden Yerler

– E-ticaret Rehberi: 2018 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Gelişmeler

– Kobiler İçin E-ticaret Rehberi

E-Ticaret
Online Olma Sırası Müşteri Hizmetlerinizde
E-Ticaret
Sanalpazar’da Ürün Satmak ve Sanalpazar’da Mağaza Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler
E-Ticaret
İnternetten Satış Yapma Yöntemleri