İnternetten Takı Satışı Nasıl Yapılır? 2020 - Propars Blog
E-Ticaret

İnternetten Takı Satışı Nasıl Yapılır? 2020


Neden Takı Satışı?

  • Son yıllarda takı tam bir tüketici ürünü haline geldi; sınır tanımıyor! Takı, her yaştan ve kültürden, farklı gelir seviyelerindeki kadın, erkek ve hatta çocuk herkese hitap ediyor.
  • Takı e-ticarette en çok satan ilk 10 ürün listelerindeki yerini hep koruyor. Rakamlara göre 2018’de günde 29 milyondan fazla insan online takı satın alındı.
  • Kadınlarda küpe, hem kadın hem erkeklerde özellikle bileklik ve bilezik ürünlerine ilgi sürekli artıyor. 
  • Birçok araştırma ve değerlendirmeye göre Türkiye’nin kar marjı bakımından en değerli sektörlerinden biri bijuteri – takı sektörü. Takı ve aksesuar sektöründe 10 yıl önce 3 ana üretici bulunuyorken, şu anda sektördeki üreticisi sayısı 27’e ulaşmış durumda. Sadece bu veri bile sektörün ne derece fırsatlara sahip olduğunu gösteriyor.
  • Kargolama açısından avantajlıdır. Yer kaplamaz, ağır çekmez.
  • Çok çeşitli ve farklı ürün imkanı sunar. Malzeme, stil, dönem, kullanım alanına göre bir alanda branşlaşabilir ya da çok iyi bir pazarlama stratejisi ile sadece tek bir üründen marka yaratabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz satış kanalının en önemli belirleyicisi stoklu ya da stoksuz çalışma durumu olacaktır. Stoksuz (dropshipping)  takı satışı yapmayı düşünüyorsanız, tedarik sürecini, iade durumlarını göz önünde bulundurun.

Takı Satışı - Propars
Takı Satışı – Propars

Instagram’dan Takı Satışı Yapmak

Instagram üzerinden doğrudan satış yapmanız aslında mümkün değil. Instagram’da “Ürünü Satın Al” seçeneği henüz Türkiye’de aktive edilmedi. Bu nedenle, tüketicilerin size mesaj göndererek, ürünü satın almak istediklerini iletmeleri gerekir.

Bir e-ticaret siteniz olmadan bu satışları gerçekleştirmek istiyorsanız: tüketiciler telefon ya da mesaj yoluyla sizinle  iletişime geçip sipariş verebilirler. Bu durumda kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri; kapıda ödeme almak veya banka havalesi kabul etmektir.

Öncelikle yapmanız gereken Instagram’da ticari bir hesap açmak. Sosyal medya uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre Instagram kullanıcılarının %70’i en az bir işletme veya markayı takip ediyor. Bu nedenle, kişisel bir hesap kullanıyorsanız bunu ticari bir hesaba çevirmeniz işletmenizin geleceği açısından olumlu bir adım olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vergi düzenlemelerince internet üzerinden ürün satışı yapan kişi ve kurumların yaptıkları satış oranında KDV, gelir vergisi, stopaj gibi farklı vergileri ödemeleri gerekiyor. Eğer ki ticarete sıfırdan başlıyorsanız ve Instagram üzerinden satış yapacaksanız, yasal olarak faturalandırmak zorunda olduğunuzu bir kez daha hatırlatalım!

Ticari İşletme hesabınızın profilini oluşturmadan önce satacağınız ürünle ilgili Instagram’da iyi bir pazar araştırması yapın. Kurumsal bir kimlik oluşturun. Tasarım ve estetik açıdan ürünlerini ön plana çıkartacak içerikler kullanın. Video, günlük hikaye, paylaşıma beğeni ve takip karşılığında hediye ürün, ürünün nasıl kullanılacağına dair içerikleri sık sık deneyin.

Instagram satışlarında kullanıcılar için kapıda ödeme seçeneği çok cazip. Ancak kapıda ödeme alabilmek için kargo firmaları ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Kargo anlaşmaları, kargo firması ve satışı yapan muhattap şirket arasında yapılabiliyor. Bu koşul da yine şirketleşmeyi zorunlu hale getiriyor.

Etsy’de Takı Satışı Yapmak

Eğer satacağınız ürünler el emeği ise, sadece el yapımı ürünlerin ve ürünleri yapmak için kullanılan ham maddelerin satıldığı Etsy’de dükkan açabilirsiniz. Tüm dünyada el yapımı ürünlerin en çok satın alınıp satıldığı platform olan Etsy’de dükkan açarak yurt dışına satış yani e-ihracat yapabilirsiniz.

Etsy'de Takı Satşı
Etsy’de Takı Satşı

Eğer satacağınız ürünler el emeği ise, sadece el yapımı ürünlerin ve ürünleri yapmak için kullanılan ham maddelerin satıldığı Etsy’de dükkan açabilirsiniz. Tüm dünyada el yapımı ürünlerin en çok satın alınıp satıldığı platform olan ETSY’de dükkan açarak yurt dışına satış yani e-ihracat yapabilirsiniz.

Pazar Yerlerinde Dükkan Açmak

Pazar yerleri, düşük maliyetlerle teknik alt yapı ile uğraşmanıza gerek kalmadan büyük kitlelere ulaşabileceğiniz platformlardır. Sattığınız ürünün diğer satıcıları ile bir arada olmanız rekabeti yakından gözlemlemenizi sağlar.  Tabii ki uymanız gereken kurallar ve komisyon oranları var. Pazar yerlerini satış kanallarınızdan biri olarak da konumlayabilirsiniz.

İlgilendiğiniz şu yazılara da göz atın:

E-Ticaret Sitesi Açmak

Yerli yabancı hazır e-ticaret platformlarından bir tanesini kullanarak web sitenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Hazır e ticaret platformları en kolay ve ekonomik yoldur. Bu noktada seçeceğiniz platformun sunduğu hizmetlerin neler olduğunu inceleyin. Örneğin;

  • Mobil optimizasyonu var mı?
  • Ödeme sistemleri ile entegre mi?
  • Dropshipping yapmak için uygun altyapısı var mı?
  • gibi birçok noktaya dikkat edin.

Teknik ve alt yapı özellikleri bakımından ortalama bir internet kullanıcısı tarafından yönetilebilecek kolaylığı sağlaması, bir yazılım uzmanına gerek kalmadan sitenizi bizzat yapabileceğiniz anlamına gelir.

Takı, detaylar ve son dokunuştur. Bu nedenle e-ticaret sitenizin tasarımı ile ürünlerinizin uyumlu olması sizi rekabette öne çıkartabilir. Bu konuda benzer ürün gruplarında satış yapan  bilinen markaların  yaptıklarından ilham alabilirsiniz.

İnternetten takı satışı yapmak için bir site kurduğunuzda, kendi markanızı yaratma imkanınız da olur. Bu durumda bir marka profili yaratmanız gerekir. Ürünlerinizi, kime, nasıl pazarlayacağınız marka profilinizi desteklemelidir.

Örneğin; hedef kitlenizi Z kuşağı oluşturuyorsa mükemmellik algısından uzak durmak, ürün fotoğraflarında evinin salonunda kitap okurken farkında olmayarak fotoğraflandırılmış imajı yaratmanız hedef kitlenizin ilgisini çekmek için daha etkili olabilir.

Hazır e-ticaret paketleri ile ilgili şu yazılara göz atabilirsiniz:

Sonuç

Herkesin, her şeyi çoktan keşfedip, ticaret yapmaya başladığını düşünebilirsiniz. Ama unutmayın; henüz ulaşılmamış ya da doğru kanalla kendisine temas edilmemiş, pek çok potansiyel alıcı bekliyor olabilir.

İster pazar yerinde, ister kendi e-ticaret sitenizde takı satışına başlayın, her durumda ihtiyacınız olacak e-fatura, e-ihracat ve stok yönetimi gibi hizmetleri Propars’ın sağladığı fiyat avantajı ile kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Propars pazar yeri entegrasyonu ile takı dükkanınızın her bir pazaryerindeki mağazasını, tek ekrandan yönetebilir, stok düzenlemeleri ve ürün açıklamalarını tek bir seferde yaparak, tüm mağazalarda eş zamanlı güncelleyebilirsiniz.

Tüm dünyaya satmak istediğiniz şahane takılarınız mı var? Bu durumda mikro ihracat yapmaya hazırsınız demektir. Propars e-ihracat paketleri ile yerinizden kalkmadan tüm dünyaya satabilirsiniz.

Bunlara da göz atın:

İnternetin nimetlerinden faydalanın. Ücretsiz kullanabileceğiniz pazarlama araçlarını biliyor musunuz?

E-Ticaret
E-ticarette Mevsim Sonu, Seri Sonu ve Diğer İndirimlerin Önemi
E-Ticaret
Gittigidiyor’da Mağaza Açmak İçin 2020 Güncel Bilgiler
E-Ticaret
2018 yılında kobilerin hayatını etkileyecek teknoloji trendleri