Eczacı ve Optiklerin SGK’ya E-Fatura Kesmesi Zorunlu mu? 2020 Güncel - Propars Blog
e-Fatura

Eczacı ve Optiklerin SGK’ya E-Fatura Kesmesi Zorunlu mu? 2020 Güncel


SGK 1 Ekim’de e-fatura uygulamasına geçeceğini duyurduğundan beri çeşitli dedikodular dolaşıyor. Peki eczacı ve optikler için e-fatura zorunlu mu oluyor? İşin aslı ne?

SGK e-faturaya geçeceğini duyurduğundan beri, ortada dolaşan dedikodular SGK’ya fatura kesen 60.000’den fazla eczane, optik ve medikal firmasının 1 Ekim‘den itibaren SGK’ya e-fatura göndermek zorunda olduğu yönünde. Fakat bu dedikodular gerçeği yansıtmıyor.

Peki işin aslı ne?

E-faturayla ilgili genel bir bilgi: Eğer siz e-fatura kullanıcısıysanız, fatura keseceğiniz karşı taraf da e-fatura kullanıcısıysa, karşı tarafa mutlaka e-fatura kesmeniz gerek, normal fatura keserseniz ceza yersiniz.

SGK ise, yaptığı duyuruyla, 1 Ekim’de e-fatura kullanmaya başlayacağı için firmaları uyarıyor:

“Eğer içinizde benden ödeme alan ve e-fatura kullanıcısı olanlar var ise, bilin ki artık 1 Ekim’den itibaren ben de e-fatura kullanacağım, ceza yememek için 1 Ekim’den itibaren bana artık e-fatura gönderin.”

Çünkü SGK yaptığı resmi açıklamada şunları söylüyor:

Elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olmayan mükellefler açısından herhangi değişiklik olmayıp, kurumumuza yaptıkları mal teslimi ve hizmet ifasında genel hükümler çerçevesinde fatura düzenlemeye ve göndermeye devam edeceklerdir. 

Bu da, yapılan duyuruların zaten şu anda e-fatura kullananları uyarmaktan ibaret olduğunu gösteriyor.

Fakat, SGK açıklamasına şöyle devam ediyor:

“…elektronik fatura uygulamasının getirdiği teknolojik kolaylıklar sebebiyle elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan sağlık hizmet sunucuları ile ilgili işlemler daha kısa sürede sonuçlandırılacaktır.”

Yani SGK, daha teknolojik ve kolay olduğu için, kendisi gibi e-fatura kullanacak olan firmalara daha kısa sürede ödeme yapacağını açıkça belirtiyor. Açıklamanın devamında, e-fatura kullanan firmaların çok daha hızlı tahsilat alacağı, ödemelerin 40 güne kadar yapılacağı belirtiliyor.

Bilmenizde fayda var:

E-fatura ile firmaları kağıt fatura kesme ve saklama zahmetinden kurtarmak mümkün. Fatura koçanı alma/bastırma masrafı, yıllarca kopyalarını saklama, kıymetli evrakı kargoyla gönderme zahmetlerinin hepsinden e-fatura ile kurtulunuyor.

Ayrıca:

Siz de SGK’ya kestiğiniz faturalar kaybolduğu için geç mi ödeme alıyorsunuz? İşleme alınmayan, ödemesi yapılmayan faturalardan mi şikâyetçisiniz?

Öyleyse, faturalar elektronik olduğu için kaybolma ve işleme alınmama gibi durumların söz konusu olmadığı, faturanın birkaç saniyede karşıya ulaşıp tek tıkla işleme alındığı e-fatura uygulaması sizin için çok kârlı olabilir.

E-faturayı pahalı mı zannediyorsunuz?

Propars kullananlara iki yıl boyunca aylık 1000 adet e-fatura ücretsiz, üstelik koşulsuz şartsız! Yetmezse ek 1000 e-fatura sadece 85 TL! E-faturayı pahalı sunanlara inat, KOBİ dostu Propars’la ücretsiz e-faturaya merhaba deyin.

E-faturaya size karşı dürüst olan Propars’la geçin, zorunlu olmasanız da, bunu daha hızlı ödeme almak ve hızlı faturalaşmak için yapın.

E-fatura Hakkında Yanlış Bilinen 11 Gerçek adlı yazımızı da okuyun.

Unutmayın:

Propars, T.C. Maliye Bakanlığı GİB onaylı resmi e-fatura hizmet sağlayıcısıdır. Birkaç saniyede e-fatura kesip göndermeyi sağlayan aşırı kolay kullanımlı e-fatura uygulaması dışında, kolay kullanımlı ön muhasebe, stok yönetimi ve e-ticaret gibi pek çok özelliği size tek programla sunar.

Propars’la tasarruf etmeye şimdi başlayın >>

e-Fatura
E- Fatura Uygulamasındaki Yenilikler 2018 – Gelir İdaresi Başkanlığı
e-Fatura
Temel Fatura ve Ticari Fatura Nedir?, Nasıl İptal Edilir?
E-Ticaret
Gittigidiyor’da Mağaza Açmak İçin 2020 Güncel Bilgiler