Bitcoin Kabul Eden Yerler
E-Ticaret

Bitcoin Kabul Eden Yerler


Son yıllarda sanal paralar çeşitli felaket senaryoları ile anılıyor olsa da, aslında ticaret hayatında yerlerini çoktan edinmiş durumdalar. Öyle ki, Japon hükümeti geçtiğimiz yıl Bitcoin vb. dijital para birimlerini yasal olarak tanırken, İsviçre 2018 yılı itibari ile vergi ödemelerinin Bitcoin ile yapılabileceğini duyurmuştu.

Ripple (XRP)IOTA (MIOTA)DASH (DASH)Litecoin (LTC)EthereumZCASH gibi kabul görmüş birçok sanal para bulunmakta. Ancak, halen en popüler ve en değerli sanal para olma özelliğini taşıyan Bitcoin lider konumda.

2009 yılında kurulan Bitcoin, 2010 Mayısına gelindiğinde yalnızca ‘0.003 $’ değerindeydi. 2013 yılında hızlı bir ivme kazanan ve kabul görmeye başlayan Bitcoin, rekor sevilerde artışlar gösterdi ve günümüzde ‘9000 $’ seviyelerinde işlem görecek kadar yükseldi.

Bitcoin ile Ödeme Yapmak

Özellikle 2013 yılından beri dünya çapında pek çok firma müşterilerine Bitcoin ile ödeme yapabilme seçeneği sunuyor ve birçok firma da yakın zamanda bu uygulamaya geçebileceklerini ifade ediyor.

Bir süredir Bitcoin kullanan dev şirketlerden bazıları ise şöyle:

– Microsoft: Yazılım ve bilişim alanının öncüsü olan Microsoft, dünyanın en değerli firmalarından birisi.

– Zynga: Video oyun üreticisi olan Zynga, Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk büyük oyun şirketi.

– Dell: Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell, 2014 yılından beri Bitcoin ile ödeme yapabilme imkanı tanıyor.

– Save the Children: Eğitim ve sağlık gibi alanlar yardım için çalışan, uluslararası bağış kurumu Save the Children, bağışları Bitcoin olarak da kabul ediyor.

– Subway: Türkiye’de de şubeleri bulunan dünyaca ünlü fast-food zinciri.

– Steam: Bilgisayar oyunlarını satın alabildiğiniz, arşivleyebildiğiniz ve diğer oyuncularla iletişim kurabildiğiniz bir platform olan Steam, Bitcoin kabul eden şirketlerdendir.

– AirBaltic: Letonya merkezli bir havayolu şirketi olan AirBaltic, biletleri Bitcoin ile alabilme hakkı sağlıyor.

Türkiye
de Bitcoin/Sanal Para Kabul Eden Yerler

Türkiye’de Bitcoin’in ne olduğu henüz tam olarak kavranmış olmasa da, ülkemizde de çeşitli işletmeler Bitcoin’i bir ödeme biçimi olarak kabul ediyor.

İşte o işletmelerden bazıları:

– MiaVita: Ankara’da hizmet veren gayrimenkul şirketi MiaVita, Türkiye’de Bitcoin ile ödeme seçeneği sunan ilk firmadır.

– İnci Kitap: Sahafların yerlerini internet mağazalarına bıraktığı günümüzde, İnci Kitap sanal para kullanımını kitap sektöründe de başlatmış durumda.

– Armoni Perde: Alternatif perde üretimiyle bilinen Armoni Perde, Bitcoin kabul eden firmalardan biridir.

– Zihni Müzik: Türkiye’nin ilk müzik dükkanı olan ve ülkenin en geniş plak koleksiyonuna sahip Zihni Müzik, müzik sektöründe Bitcoin kullanımına başlayan ilk işletmedir.

– Dr. Ali ÖzgürHomeopat Dr. Ali ÖzgürBitcoin kabul eden doktor olarak dikkat çekiyor ve sağlık sektöründe bu konuda şimdilik tek olma özelliğini taşıyor.

– Taft Coffee: Kafein düzeyi yüksek organik kahveler sunan bir kahve dağıtıcısıdır.

– Enfes Butik: Satışlarını İnstagram üzerinden gerçekleştiren Enfes Butik, Bitcoin ile birlikte Ethereum ile yapılan ödemeleri de kabul ediyor.

– Ertesi Gün Kapında: Kişiye özel olarak tasarlanan hediyelik eşya mağazası Ertesi Gün Kapında, başta Bitcoin olmak üzere pek çok sanal parayı ödeme biçimi olarak kabul ediyor.

– AlanAdları.com: İnternet siteleri için alan adı satışı gerçekleştiren AlanAdları.com’da seçtiğiniz alan adının ücretini Bitcoin ile ödeyebilirsiniz.

 

Türkiye’de ve dünya genelinde Bitcoin vb. sanal paraların kullanımının hızla artması şirketleri sanal paraları ödeme biçimi olarak kabul etmek durumunda bırakıyor. “Sanal para kabul eden şirketler” listelerinde ağırlıklı olarak e-ticaret sitelerini ve bilişim alanına yönelmiş işletmelerin yer aldığını görüyor olsak da, bu durumun değişmeye başladığı çok açık. Sağlıktan gıdaya, hediyelik eşyadan yardım kuruluşlarına kadar çeşitli alanlarda hizmet veren pek çok kuruluş sanal paraları kabul etmeye başlarken dünya çapında “Walmart” ve “McDonald’s” gibi pek çok tanınmış işletmenin de sanal paraları kabul etmeye başlaması öngörülüyor.

Uzun uzadıya tartışılan ama bir yanda da yaygınlaşan sanal paraların akıbeti önümüzdeki yıllarda ne olacak, hep birlikte göreceğiz…
İlgili yazı:

– Türkiye’deki Bitcoin Borsaları – Güncel Liste 2018

E-Ticaret
Pazarlamada E-Postayı Doğru Kullanmanın 9 Altın Kuralı
E-Ticaret
Trendyol ‘da Nasıl Mağaza Açılır? Komisyon Oranları Nelerdir?
E-Ticaret
E-Ticarette Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?