E-Ticaret

2018 yılında kobilerin hayatını etkileyecek teknoloji trendleri


Teknoloji trendlerini takip etmek, faaliyetlerini daha pratik ve hesaplı bir şekilde yerine getirmek isteyen küçük işletmeler için büyük önem taşıyor. İşte 2018’de işletmenizi etkileyebilecek dört trend.

1. Data ve Yapay Zekanın İşlevi Daha da Artacak

İşletmelerin web siteleri, sosyal medya hesapları ya da akıllı telefon uygulamaları gibi dijital kanallar üzerinden yürüttükleri ticari faaliyetlerin oranı her geçen gün artıyor. Dijital kanalları kullanan müşterilerin sayısının yükselmesiyle, işletmelerin elindeki data miktarında da büyük bir artış görülüyor.

Günümüzde e-Ticaret yapan küçük ölçekli bir işletme bile kesinlikle azımsanmayacak miktarda dataya sahip oluyor. İşletmeler artık sadece müşterilerin e-mail adreslerine değil; yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve başka birçok kritere göre tüketim alışkanlıklarına da kolaylıkla ulaşabiliyor. Ne var ki hacmi giderek artan bu datanın işlenmesi ve yorumlanması da gün geçtikçe zorlaşıyor. Özellikle küçük işletmelerin bu datayı sağlıklı bir biçimde analiz edebilecek personel istihdam etmesi mümkün değil. Bu noktada devreye yapay zeka giriyor.

 

İşletmelerin elindeki datayı işleyerek çıkarımlar yapan ve böylece yeni satış stratejisi oluşturmayı kolaylaştıran Salesforce’s Einstein , Acquisio ve Crayon gibi yapay zeka uygulamalarının 2018’de hem daha da yaygınlaşmaları, hem de gelişen yapay zeka algoritmaları sayesinde daha da efektif çalışmaları bekleniyor.

2. Reklam Hedefleme Daha da Yaygınlaşacak

Başarılı bir reklam kampanyasının vazgeçilmez parçası olan ve reklamın doğru zamanda doğru kişilere gösterilmesi esasına dayanan reklam hedefleme (targeted advertising), 2018’de tahtını daha da sağlamlaştıracak.

Halihazırda Twitter, Facebook, LinkedIn ve Instagram gibi sosyal medya mecralarına işletmenizin reklamını verdiğinizde reklam hedeflemeden otomatik olarak faydalanmış oluyorsunuz. Yani reklamınız sadece işletmenize yakın ya da sattığınız ürünü internette sık arayan kullanıcılara gösteriliyor. Şu an için anahtar kelime, yer, il, cihaz ve kitle bazlı olarak hedefleme yapılabiliyor.

 

Reklam alan tüm bu sosyal medya mecraları, bu stratejinin daha da iyi işlemesi için 2018’de reklam hedeflemeye yaptıkları yatırımları artıracaklar. Ayrıca işletmelerin ellerinde bulunan dataları değerlendirerek pazarlama otomasyonu yapan servisler de 2018’de daha da yaygınlaşacak. Reklam hedeflemenin tahtını daha da sağlamlaştırmasıyla birlikte, küçük işletmelerin 2018’de bu tip mecralarda verdikleri reklamlara ve yerel SEO çalışmalarına daha büyük özen göstermeleri kaçınılmaz hale gelecek.

Eticarette_Etkili_Bir_Satis_Stratejisi_3_Bundling.jpg

3. Online Güvenliğin Önemi Artacak

Her geçen yıl daha fazla işletme ticari faaliyetlerini online olarak yürütmeyi seçiyor. Tabii ki bu faaliyetlerin içinde sadece online satış yok. Artık stok yönetimi, e-Fatura gönderimi ve arşivlenmesi, sipariş yönetimi ve müşteri yönetimi gibi birçok faaliyet de online ortamda yürütülüyor. Bu da işletmelerin tüm bilgilerinin siber saldırılara hedef olması demek.

2017 yılında Türkiye’de her gün ortalama 475 siber saldırı yaşanmıştı. 2018’de bu saldırıların sayısı ve dolayısıyla online güvenliğin önemi artacak. Bu da işletmelerin güvenlik harcamalarının artması anlamına geliyor.

Öte yandan e-Ticaret faaliyetlerini çok fonksiyonlu bir ticaret yönetim programı olan Propars üzerinden yöneten ve/veya satışlarını Propars ile pazar yeri entegrasyonu kullanarak yapan işletmelerin, online güvenlik için ekstra ücret ödemesine gerek yok.

 

4. Ticaret Yönetim Programları Hayatınızı Daha da Kolaylaştıracak

Gelişen teknolojiyle birlikte e-Ticareti kolaylaştıran birçok yenilik 2018’de de işletmecilerle buluşacak ancak her yenilik ekstra bir maliyet anlamına da gelecek. Bu yüzden bir yandan e-Faturanın sayısız avantajından yararlanmak için bu sisteme geçmek, bir yandan N11HepsiburadaGittiGidiyorSanalpazarEbayAmazon ve Etsy gibi siteler üzerinden güvenli bir biçimde satış yapmak, bir yandan da tüm ticari faaliyetlerinin hesabını kitabını tutmak isteyen bir küçük işletme, tüm bu kalemler için ayrı ayrı ödemeler yapmak yerine bu hizmetlerin hepsini bir arada sunan ticaret yönetim programlarına yönelecek.

 

Propars, 2018’de küçük işletmenizin hayatını kolaylaştıracak güvenli, pratik ve hesaplı bir teknoloji yönetim programı. Propars, size ön muhasebe, stok yönetimi, tedarikçi yönetimi, online ticaret, e-Fatura ve e-Arşiv, sipariş yönetimi, müşteri iletişimi ve müşteri yönetimi gibi tüm özellikleri ayda sadece 85 TL’den başlayan paketlerle sunuyor. Üstelik Propars’ı 14 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

 İlgili yazılar:

– İşletmenizi sosyal medya da tanıtın: Hangi mecra için ne kadarlık bütçe kullanılmalı?
– Google Benim İşletmem KOBİ Rehberi

– Küçük İşletmeler İçin En İyi 12 Uygulama 

E-Ticaret
E-ticarette Etkili Bir Satış Stratejisi 2 – Cross-selling
E-Ticaret
Küçük Girişimciye Öğütler
E-Ticaret
Müşteri Kazanmanın ve Elde Tutmanın Sırları
tr Turkish
X